banner2

Bu hastalık en çok erkek çocuklarında görülüyor! Beyni tahrip edip ölüme yol açıyor

Geçtiğimiz günlerde Amerika'da bir çocuk, çoğu insanın adını bile ilk kez duyduğu bir amip yüzünden hayatını kaybetti. Naegleria fowleri adıyla bilinen ve burun yoluyla beyne ulaşan bu organizma kirli sularda yüzerken kişiye bulaşıyor. Verilere göre 14 yaş altındaki erkek çocukları risk grubunda.

Sağlık 20.09.2023, 15:53
Abone ol

ABD, bir yaşındaki çocuğun havuzda yüzerken "beyin yiyen amip" hastalığına yakalanarak hayatını kaybetmesi şokunu yaşıyor. Olayın ardından herkes söz konusu amip ile ilgili bilgi edinmek istiyor. 

Naegleria fowleri veya beyin yiyen amip olarak adlandırılan bu canlı, aslında yalnızca mikroskop altında görülebilen tek hücreli bir organizma. Tatlı, ılık sularda ve toprakta yaygın olan amip deniz suyunda ise yaşayamıyor. 

BURUN YOLUYLA BEYNE ULAŞIYOR

Naegleria cinsine ait amiplerin birçok alt türü olmasına rağmen, ABD federal Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre yalnızca Naegleria fowleri insanları enfekte ediyor. İnsanlara genellikle burun yoluyla ulaşan organizmaya maruz kalma durumu en çok yüzerken ve suya dalarken gerçekleşiyor. 

Burun yoluyla kolayca beyne ulaşan ve burada beyin dokusunu yok etmeye başlayan amip yıkıcı bir hastalık olan Primer amipli meningoensefalide yol açıyor. Hastalık ölümcül olma özelliği ile biliniyor. Zira ABD'de 1962 ile 2022 yılları arasında bilinen 157 vakadan sadece dört kişinin hayatta kaldığı bilgisi var. Enfekte olan hastaların beyin dokusu tahrip oluyor ve beyin şişmesi ortaya çıkıyor. 

KİRLİ SUYU İÇMEK AYNI ETKİYE SAHİP DEĞİL

Kirli suyla burun yıkaması hastalığın en önemli bulaşma şekliyken bu tarz bir suyun içilmesi ise tehlike arz etmiyor. Amip kişiden kişiye de bulaşma özelliğine sahip değil. Enfeksiyonların çoğu temmuz, ağustos ve eylül aylarında kaydediliyor. 

ABD'den elde edilen verilere göre, 2013 ile 2022 yılları arasında ensefalofag amip ile toplam 29 enfeksiyon rapor edilmiş. Bu süreçteki vakalar arasında hayatını kaybedenleden 5'i çocuk. Uzmanlar nedenlerini henüz bulamasa da hastalığın çoğu 14 yaşın altındaki erkek çocuklarda görülüyor. 

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NE?

Hastalık enfeksiyon bulaşmasından 5 gün sonra bazı belirtiler göstermeye başlıyor. Baş ağrısı, ateş, mide bulantısı ya da kusma, daha sonra boyun sertliği, zihinsel karışıklık ve etraflarındaki insanlara ve nesnelere karşı dikkat eksikliği yaşanabiliyor. Hastada ilerleyen zamanlarda nöbetler ve halüsinasyonlar gelişiyor. Sonunda kişi komaya giriyor ve hayatını kaybediyor. 

Belirtilerin başladığı andan itibaren hızla ilerleyen bu durum genellikle 5 gün içinde ölüme neden oluyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!