banner2

Bu haber tatlı düşkünlerini üzer! Yemekten sonra hemen tatlıya sarılmayın...

Güzel bir yemek sonrası akla gelen ilk şey ya tatlı ya da çay oluyor. Ağır yemeklerle dolan mideye bu tarz besinlerle yüklenmek aslında sağlıksız bir alışkanlık. Yapılması gereken ise 1 ya da 2 saat sabretmek...

Sağlık 08.06.2022, 13:06 08.06.2022, 13:24
Abone ol
Bu haber tatlı düşkünlerini üzer! Yemekten sonra hemen tatlıya sarılmayın...

Yemekten hemen sonra tatlı yenir mi? Meyve ya da çay ne zaman tüketilmeli? Kan şekerinin dengesiz yükselmesi nasıl önlenir? İşte cevaplar...

"Akşam yemeğini bitirsek de tatlıya kavuşsak." Tatlılar hayatınızda çok önemli bir yere sahipse siz de bu tarz düşünceleri aklınızdan geçiriyorsunuzdur. 

YEMEK SONRASI TATLI İÇİN 2 SAAT BEKLEYİN

Gündüzden yapılmış ve akşama kadar iyice kıvama gelmiş olan sütlaca kim hayır diyebilir ki? Hafif tatlılar kararında olmak koşuluyla elbette tüketilebilir ancak zamanlama bir hayli önemli.

Tatlılarda bulunan şeker, yemeğin hemen ardından yendiği zaman sindirilemediği için yağa dönüşerek kilo almaya sebep olabiliyor. Yanlış zamanda tüketilen tatlı, kan şekerini daha hızlı yükselteceğinden uyku gelmesine ve kişinin yorgunluk hissetmesine yol açıyor. Tatlı için 1-2 saat beklenmesi, yapılması gereken en önemli şey.

MEYVE DE YEMEK SONRASI TÜKETİLMEMELİ

Sadece tatlı değil, meyvelerin de yemeğin hemen ardından yendiğinde sindirilmesi mümkün olmuyor. Meyve yemekle karıştığı için vücudun aldığı tek şey, şekeri oluyor ve bu da kilo almaya yol açıyor.

ÇAYSEVERLER AZICIK SABIRLI OLUN!

Yemek sonraları terketmemiz gereken alışkanlıklarıdan bir diğeri çay içmek. Çünkü yemeğin hemen ardından mideye inen çaydaki demir sindirilemiyor.

YÜRÜYÜŞ VE SPOR İÇİN YARIM SAAT BEKLENMELİ

Yemek yedikten hemen sonra "Haydi yediklerimizi yakalım, yürüyüşe çıkalım." diyenlerdenseniz, en az yarım saat beklemenizi tavsiye ederiz. Bu alışkanlık sindirimin yavaşlamasına ve reflüye yol açabiliyor. Yemeğin hemen üstüne, hiç beklemeden spor yapmak da sağlık sorunlarına sebep olabiliyor.

YEMEK SONRASI DUŞ, SİNDİRİMİ YAVAŞLATIYOR

Yemekten sonra duş almak da yemeğin sindirilememesine neden olduğu için uzmanların kara listesinde olan bir alışkanlık.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!