banner2

Bu gıdalar Alzheimer düşmanı! Beyni 4 yıl gençleştiriyor

Hafızanın zayıflaması ve unutkanlıkla ilişkilendirilen Alzheimer hastalığı, genç yaşta alınacak tedbirlerle önlenebiliyor. Araştırmalara göre beslenme noktasında yapılacak en önemli şey yeşil yapraklı sebzelere ağırlık vermek. Haberde detayları verilen sebzeleri tüketmek beyni 4 yıl gençleştiriyor.

Sağlık 27.09.2023, 10:30
Abone ol

Uzmanlar sağlıklı bir yaşam tarzının yanında beslenmenin de çok önemli olduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmalar da bunu destekler nitelikte. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler yemek Alzheimer geliştirme riskini azaltabiliyor. 

HANGİ SEBZELERE ALZHEIMER'I ÖNLÜYOR?

Çalışma, yeşil yapraklı sebze yemenin sağlığımıza nasıl fayda sağladığını inceledi ve araştırmacılar, yeşil yapraklı sebze yeme ile Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltma arasında bir bağlantı buldu. Bu faydaya sahip olduğu tespit edilen sebzeler arasında marul, lahana, ıspanak, brokoli, yeşil soğan, hardal yaprağı, roka, su teresi, pazı, kereviz, enginar, maydanoz, kişniş, dereotu yer alıyor. 

AKDENİZ DİYETİ DE ETKİLİ Mİ? 

Çalışmanın başlangıcında ortalama yaşı 84 olan 581 kişinin verileri toplandı. Katılımcıların beslenme düzenleri yaklaşık yedi yıl boyunca takip edildi. Ölümden sonra beyin dokusundaki çeşitli Alzheimer biyobelirteçleriyle bir bağlantı bulduktan sonra araştırmacılar, sağlıklı beslenme şeklini daha düşük genel Alzheimer patolojisi ile ilişkilendirdi. Benzer sonuçlar gösteren diğer yemek planları arasında sebze, meyve, kepekli tahıl, baklagiller, zeytinyağı ve daha fazlasını yemeye dayanan Akdeniz diyeti de yer alıyordu.

BEYNİ 4 YIL GENÇLEŞTİRİYOR

Çalışma ayrıca, yeşil yapraklı sebze tüketiminin en yüksek üçte birlik diliminde yer alan denekler arasında, en düşük üçte birlik dilimdekilere kıyasla Alzheimer hastalığının genel patolojisinin daha az olduğunu gösterdi. Yeşil sebzelerle dolu diyetleri takip edenlerin beyinlerinde daha az protein katmanı olduğu, yaklaşık dört yıl daha genç bir beyne sahip oldukları ortaya konuldu. 

5 RENK GRUBUNDAN ZENGİN BESLENMEK LAZIM

Araştırma yeşil yapraklı sebzelerin ve meyveler sağlıklı bir diyetin en büyük unsurları olduğunu göstermesi bakımından önem taşıyor. Antioksidanlar açısından zengin olan hem sebze hem de meyveler beyin işlevini sürdürmeye yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere sahip. Bu nedenle kırmızı, turuncu, yeşil, beyaz ve mor olmak üzere beş renk grubundan sebze ve meyve yemeyi ve yeşil yapraklı sebzeleri günlük menünüze eklemeyi ihmal etmemeniz gerekiyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!