banner2

Bu etkinlik insanda stres bırakmıyor! İşte mandala boyamanın yetişkinler üzerindeki faydaları

Farklı desenlerdeki çizimlerle dolu mandalalar insanın psikolojik sağlığı üzerinde önemli etkilere sahip. Psikologlara göre stres ve kaygı anında akıllı telefonlar yerine bu tarz boyamalara yönelmek insanı ruhsal yönden fazlasıyla rahatlatıyor.

Sağlık 30.09.2023, 11:00 30.09.2023, 11:39
Abone ol

Son zamanlarda fazlasıyla stresli misiniz? Hayatın koşuşturmasından bunaldınız mı? Eğlenceyi sadece akıllı telefonlarda mı bulunuyorsunuz? Aslında bunun daha sağlıklı bir çözümü var. 

MANDALA BOYAMAK KAYGIYI BİTİRİYOR

Uzmanlar yetişkinlere yönelik boyama kitaplarının günlük sıkıntı ve strese çok iyi bir çare olduğunu belirtiyor. Desenler, mandalalar ve karmaşık tasarımlarla dolu bu kitaplar sayesinde stres, kaygı ve bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri kısa da olsa yerini rahatlamaya bırakıyor. 

STRESİ AZATIYOR

Yapılan araştırmalara göre boyama gibi sanat etkinliklerine katılmak stresi, kaygıyı ve hatta depresyon belirtilerini azaltıyor. Bu etkinlik aynı zamanda başarı duygusu sağlıyor, öz saygıyı artırıyor ve şimdiki ana odaklanmanıza yardımcı olarak farkındalığı geliştirebiliyor. Boyama yapmak insanın kendini ifade etmesini de teşvik eden eğlenceli bir yöntem. Böylelikle kişi duygularını sözsüz bir şekilde keşfedip işleyebiliyor. 

KİŞİ ÇOCUKLUK ANILARINI HATIRLIYOR

Psikolog Antoni Martinez’e göre boyama kitapları ayrıca çocukluğa dair anıları hatırlatıyor ve yaşamın çok daha kolay olduğu çocukluk günlerine dönüş hissiyatını doğuruyor. Matinez boyama sırasında sakin ve yaratıcı bir ruh haline girildiğini, sessiz bir ortamda dinlendirici bir müzikle boyamanın terapiye eşdeğer olduğunu söylüyor.

İLK OLARAK HİNDİSTAN'DA ORTAYA ÇIKTI

Çeşitli geometrik şekillerden oluşan mandalalar ilk olarak Hindistan’da çıktı. Kutsal çember anlamına gelen kelime şifa, birlik, bütünlük ve yaşama gücünün sembolü sayılıyor. Birçok kültürde, mandala çizmek ve boyamak içsel aydınlanmayı kolaylaştıran ruhani bir ritüel. Ayrıca, tarihin en önemli İsviçreli psikiyatristlerinden biri olan Carl Jung yuvarlak figürlerin, huzur ve sükunet veren iyileştirici bir etkisi olduğunu savunuyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!