banner2

Bu diyette her şeyi yiyebiliyorsunuz! Tek şart günde tek öğün beslenmek! OMAD diyeti zayıflatır mı?

Zayıflama yöntemlerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Son yılların popüler kilo verme şekli olan aralıklı oruç çoğu kişi tarafından başarıyla uygulanıyor. Adı yeni yeni duyulmaya başlanan OMAD diyeti ise biraz daha katı bir yöntem. Günde tek öğün beslenilen bu diyetin belki de tek artısı kişinin istediğini, istediği kadar tüketme şansının olması.

Sağlık 06.06.2023, 13:48
Abone ol
Bu diyette her şeyi yiyebiliyorsunuz! Tek şart günde tek öğün beslenmek! OMAD diyeti zayıflatır mı?

Beslenmek, hayatın seyri için olmazsa olmaz. Yeteri kadar sağlıklı gıda tüketmek vücudun yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmesi için asla ihmal edilmemeli. Tabi beslenirken aşırı kilo almamaya dikkat etmek lazım. Çünkü bilinçsiz gıda tüketimi sonrası hemen kara kara düşünmeler başlıyor. Farklı diyet listeleri oluşturuluyor ve genellikle de devam ettirilmiyor. 

OMAD: GÜNDE TEK ÖĞÜN

Son yıllarda çok fazla diyet şeklinde tanık olduk. Aralıklı oruç da onlardan biri. Uygulaması çoğu kişiye zor gelse de aslında bu diyet etkili sonuçlar almaya yardımcı olabiliyor. Ancak yeni yeni adı duyulmaya başlayan bir diyet şekli var ki, aralıklı oruca şükrettirecek cinsten. Günde tek öğün (OMAD) adı verilen bu beslenme tarzı uygulanması gerçekten zor bir diyet şekli.

23 SAAT ORUÇ TUT, 1 SAAT İSTEDİĞİNİ YE!

Bu beslenmede günde 23 saat boyunca oruç tutar gibi yemek yememek ve gün içinde sadece bir öğün yemek gerekiyor. OMAD diyetinde hamburger, patates kızartması, ızgara sebzeler, yeşillikler, tahıllı gıdalar gibi her şey yenilebiliyor. Gün içinde su, şekersiz kahve ve çaya da izin veriliyor.

Uzun süre yemek yemediğimizde vücut daha az insülin üretiyor. Hücrelerimiz yakıt için enerjiye ihtiyaç duyuyor ve yağ hücreleri bunu telafi etmek için enerji ortaya çıkarıyor. OMAD diyeti yapanlar uzun süre yemek yemeyerek insülin seviyesinin düşmesini ve vücutta yağ yakımı gerçekleşmesini amaçlıyor. 

OMAD DİYETİNİN YARARLARI NELERDİR?

  • OMAD diyeti kişinin daha zinde ve enerjik hissetmesini sağlar. 
  • Günde tek öğün beslenmek daha fit görünmeye yardımcı olur. 
  • OMAD beslenme yapmak yağ yakmaya yardım eder. 

TEK ÖĞÜN YİYEN FARELER DAHA ÇOK KİLO ALDI

Öte yandan uzmanlar, günde sadece bir öğün yemek yemenin, bazı sağlık sorunlarını tetikleyebileceği konusunda uyarıyor. 2022'de yapılan bir araştırmaya göre, günde sadece tek bir öğün yemek yiyen katılımcıların vücut ağırlığında ve yağ içeriğinde daha büyük bir azalma görüldü ancak kemik yoğunluğunda herhangi bir fark olmadı. İki yıl önce yayınlanan bir başka çalışma ise, günde sadece bir öğün yemek yiyen farelerin, birden fazla öğün yiyen farelerden daha fazla kilo aldığını buldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!