banner2

Bu çay metabolizmayı hızlandırıyor! Günde 2 fincan içmeniz yeterli

Zayıflama sürecine katkı sağlayan bazı çaylar metabolizmayı hızlandırarak bu görevi yerine getiriyor. Adı pek bilinmeyen Oolong çayı ise bu konuda diğerlerinden bir adım öne çıkıyor. Japon bilim adamları tarafından yapılan araştırmaya göre oolong çayı tüketmek siz uyurken bile metabolizmanın çalışmasını sağlıyor.

Sağlık 28.05.2023, 13:51
Abone ol
Bu çay metabolizmayı hızlandırıyor! Günde 2 fincan içmeniz yeterli

Yaz ayları geldi çattı, artık herkes tatil planları yapıyor. Hanımlar ise şu aralar zayıflama ve yaza fit girmenin derdinde. Bunun için sağlıklı gıdalar almak ve egzersiz yapmak tek yol gibi görünse de aslında bazı metabolizmayı hızlandıran içecekler var. 

METABOLİZMANIZ SİZ UYURKEN BİLE ÇALIŞIR

Japonya'daki Tsukuba Üniversitesi'nden araştırmacılar, bu noktada oolong çayını öneriyor. Bu çay siz uyurken bile çalışmaya devam eden bir etki olan yağların parçalanmasını artırıyor. 

Prof. Kumpei Tokuyama'ya göre, günde sadece iki fincan oolong çayı içmek vücuttaki yağ yakma sürecini önemli ölçüde uyarıyor. Kalp atış hızını artıran kafein içeren bu çay yağların parçalanmasını artırıyor. 

OOLONG ÇAYI İÇENLERDE YAĞ YAKIMI ARTTI

Araştırmacılar sonuçlara varmak için gönüllüleri üç gruba ayırdı. Toplam iki hafta süren bir denemenin parçası olarak bazıları günlük oolong çayı, diğerleri saf kafein tüketirken, geri kalanına plasebo verildi. Sonuçlar, oolong çayı veya kafein içen katılımcıların, kontrol grubuna kıyasla yağ yakımını yüzde 20 artırdığını ortaya koydu. Bu çayı içmenin etkisinin, katılımcılar yattıktan sonra bile devam ettiği görüldü. 

Oolong çayının uyku sırasında yağ yakımı üzerindeki etkisi, kilo kontrolü için özellikle önemli olabilir. 

Tüm çay türleri aynı bitkiden gelse de, her çeşide özel özelliklerini veren oksidasyon derecesi. Yüzde 8 ile yüzde 85 arasında değişen oksidasyon derecesi, her çay çeşidinin rengini ve aromasını belirler. Oolong çayı, güçlü güneş altında kurutma ve oksidasyon aşamasını içeren benzersiz bir işlemden sonra elde edilir.

OOLONG ÇAYININ DİĞER FAYDALARI NELERDİR? 

Uzmanlar oolong çayının kalp, beyin, kemik ve diş sağlığına önemli ölçüde fayda sağlayabileceğine dair bazı veriler de elde ettiklerini belirtiyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!