banner2

Bu ara sık baş ağrısı yaşıyorsanız dikkat! İşte migren ataklarınızın sebebi

Dünya genelinde en yaygın nörolojik hastalık olan migren mevsim şartlarından etkilenebiliyor. Özellikle aşırı sıcak havalarda atakların şiddetlenmesi en çok karşılaşılan durumlardan biri. Peki migren şikayetleri nasıl azaltılır?

Sağlık 09.06.2023, 10:14
Abone ol
Bu ara sık baş ağrısı yaşıyorsanız dikkat! İşte migren ataklarınızın sebebi

Yaygın bir nörolojik hastalık olan migren bozuklukları dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15'ini etkiliyor. Dünya Sağlık Örgütü migreni, hastanın genel sağlığına, aile ilişkilerine, sosyal işlevselliğine ve çalışma ve eğitim kabiliyetine zarar verirken, kişinin işleyişinde gözle görülür sorunlara ve yaşam kalitesinde önemli hasara neden olan, sınırlayıcı bir kronik hastalık olarak tanımlıyor. 

MİGREN HAVA DURUMUNDAN ETKİLENİR Mİ? 

Migrenden muzdarip olan insanların çoğu yoğun güneş ışığına maruz kalma, aşırı sıcak veya soğuk hava, yüksek nem veya kuru havanın atakları şiddetlendirdiğini belirtiyor. Peki şiddetli baş ağrısı ile gelen migren atakları mevsim koşullarından etkilenebilir mi? 

Migren hastalarının yarısına yakını, havadaki değişikliklere karşı çok hassas olabilir. Yapılan araştırmalarda da havadaki değişikliklerin beyindeki kimyasal sistemin dengesinin bozulmasına neden olduğu ve serotonin seviyelerinde bir değişiklik yaratarak migren atağının gelişmesine katkıda bulunduğu görülüyor. 

AŞIRI SICAKLAR ATAKLARI TETİKLİYOR

Güçlü güneş ışığına maruz kalma ile migren alevlenmesi arasındaki bağlantıyı güçlendiren bir diğer faktör de, migreni olan kişilerin, migreni olmayanlara göre ışığa karşı daha duyarlı olan optik sinirlere sahip olmaları. Ayrıca daha az saat uyumak migren ataklarını etkiler ve yazın uyku saatleri daha kısa olduğu için migren ataklarının şiddetlenmesini bekleyebilirsiniz.

Güçlü güneş ışığı, aşırı sıcak veya soğuk hava, yüksek nem veya kuru hava, rüzgarlı, fırtınalı hava ve barometrik basınçtaki değişiklikler gibi çeşitli tetikleyiciler daha sık ve yoğun saldırılara neden olabilir.

AĞRIYI AZALTMAK İÇİN NE YAPILABİLİR? 

Atakların sıklığını ve ağrının yoğunluğunu azaltmak için birkaç temel adım atılabilir. 

Aşırı sıcak olduğunda kapalı ve gölgelik bir yerde kalın ve evden çıkmamaya çalışın. Sağlıklı yemek yemeye, fiziksel aktivite yapmaya, çok su içmeye, yeterince uyumaya ve mümkün olduğunca stresten uzak durmaya gayret gösterin.

Tedavide ise ilaçların migren atağı başlar başlamaz alınması ve kötüleşene kadar beklenmemesi gerektiğini unutmamak önemli.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!