banner2

Bu aktivite diyabeti önlüyor! Cesareti olan kış aylarında bunu dener!

Diyabet yaşam tarzında yapılabilecek değişikliklerle önlenebilen bir hastalık. Bunun yanında bazı aktiviteler de diyabeti önleme noktasında önem taşıyor. Norveçli bilim insanlarına göre, buz gibi suya dalmak diyabet riskini azaltabilir...

Sağlık 24.09.2022, 10:08 24.09.2022, 11:36
Abone ol
Bu aktivite diyabeti önlüyor! Cesareti olan kış aylarında bunu dener!

Diyabetten korunmak için ne yapılabilir? Hangi aktivite diyabet riskini düşürür? İşte cevaplar...

Kan şekeri seviyesinin tehlikeli yüksekliklere çıkarak farklı sağlık sorunlarına yol açması olarak bildiğimiz diyabet, yaşam tarzı ve rutin haline getirilebilecek aktivitelerle önlenebiliyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, sigarayı bırakmak ve egzersiz yapmak, diyabet riskini en aza düşürüyor. 

SOĞUK SUYA DALMAK DİYABET RİSKİNİ AZALTIYOR

Norveçli bilim insanları ise diyabeti önleme konusunda farklı bir araştırma sonucuna ulaştı. Buz gibi bir suya dalmanın diyabet riskini azaltabileceği öne sürüldü. Soğuk suya girmenin insülin direncini azalttığı ve insülin duyarlılığını iyileştirdiği belirlendi.

SU SICAKLIĞI İLE OBEZİTE ARASINDA DA BAĞLANTI VAR

Araştırmacılar ayrıca, su sıcaklığının obeziteye karşı korunmaya yardımcı olabilecek yağ yakıcı hormonların salınımını tetikleyebileceğini iddia etti. 
20C'nin altındaki sıcaklıklardaki suyun, kalori yakabilen kahverengi yağ dokusunu aktive ettiği kaydedildi.

Tabi bahsi geçen bu kış aktivitesinin hipotermi, kalp ve akciğer sorunları gibi bazı potansiyel riskleri de beraberinde getirdiği unutulmamalı. Genel sağlık durumu kötüleştirecek risklerden kaçınmakta ve soğuk suya dalmadan önce mutlaka bir uzmana danışmakta fayda var.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!