banner2

Bu 8 belirtiye dikkat! İşte D vitamininin kişiye yaşattığı en yaygın rahatsızlıklar

D vitamini, vücut sistemi üzerinde güçlü etkisi olan son derece önemli bir vitamin. Çoğu insanın, eksikliğinin farkında olmadığı D vitamini, yaşam kalitesini olumlu yönde etkileme gücüne sahip. Peki bu vitaminin eksik olduğunu gösteren en önemli belirtiler hangileri?

Sağlık 19.11.2022, 11:24
Abone ol
Bu 8 belirtiye dikkat! İşte D vitamininin kişiye yaşattığı en yaygın rahatsızlıklar

Vücut sistemi üzerinde güçlü bir etkiye sahip son derece önemli bir vitamini D vitamini. Semptomlar genellikle belirsiz olduğu için çoğu insan bunun eksikliği olduğunun farkında değil.

Diğer vitaminlerden farklı olarak D vitamini bir hormon gibi davranır ve vücuttaki her hücrenin onun için bir reseptörü var. Cilt güneş ışığına maruz kaldığında vücut onu kolesterolden üretir.

Yağlı balık ve güçlendirilmiş süt ürünleri gibi bazı gıdalarda da bulunur, ancak ihtiyacınız olan her şeyi tek başına diyetle almak çok zor olur. Önerilen günlük alım miktarı ise genellikle 400-800 IU civarında, ancak birçok uzman daha fazlasını almanız gerektiğini söylüyor.

D vitamini eksikliği ise çok yaygın. Dünya çapında yaklaşık 1 milyar insanın kanlarında düşük vitamin seviyeleri olduğu tahmin ediliyor. Kişi, D vitamini eksikliğinde farklı sağlık problemleri yaşar. 

SIK SIK HASTALANMAK

D vitamini bağışıklık fonksiyonunda önemli bir rol oynuyor. En yaygın eksiklik semptomlarından biri, hastalık veya enfeksiyon riskinin artması.

YORGUNLUK HİSSİNİN ARTMASI

Aşırı yorgunluk, D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir. Takviyeler almak, enerji düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

KEMİK VE SIRT AĞRISI

Kandaki düşük D vitamini seviyeleri, kemik ve sırt ağrısı için bir neden veya ağırlaştırıcı faktör olabilir.

DEPRESYON

Depresyon, düşük D vitamini seviyeleri ile ilişkilidir ve bazı çalışmalar, takviyelerin ruh halini iyileştirdiğini bulmuştur.

YARALARIN GEÇ İYİLEŞMESİ

Yetersiz D vitamini seviyeleri, ameliyat, yaralanma veya enfeksiyondan sonra zayıf yara iyileşmesine yol açabilir.

KEMİK KÜTLESİ KAYBI

Düşük kemik yoğunluğu teşhisi, D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir. Yeterince D vitamini almak, yaşlandıkça kemik kütlesini korumak için önemlidir.

SAÇ DÖKÜLMESİ

Saç dökülmesi, kadın tipi kellikte D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir.

KAS AĞRISI

Kronik ağrı ile kandaki düşük D vitamini seviyeleri arasında bir ilişki vardır ve bu, vitamin ve ağrıyı algılayan sinir hücreleri arasındaki etkileşime bağlı olabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!