banner2

Bu 4 sebze karaciğere şifa oluyor! Karaciğeri adeta yeniliyorlar

Karaciğer, besinlerin sindirilmesine, vitamin ve minerallerin depolanmasına yardımcı olan çok önemli bir organ. Beslenme şekli ve kalitesi bu organın sağlığı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip. Özellikle pancar kökü, brokoli, Brüksel lahanası ve yapraklı sebzeler karaciğer üzerinde olumlu etkiye sahip.

Sağlık 27.11.2022, 10:09
Abone ol
Bu 4 sebze karaciğere şifa oluyor! Karaciğeri adeta yeniliyorlar

Karaciğer, besinlerin sindirilmesi ve metabolize edilmesine, vitamin ve minerallerin depolanmasına, kandaki toksinlerin temizlenmesine ve proteinlerin sentezlenmesine yardımcı olmak gibi çeşitli işlevlere sahip çok önemli bir organ.

Yenilip ve içilenlerin karaciğer sağlığı üzerinde büyük etkisi var. Özellikle sebzeler bu noktada büyük bir öneme sahip. 

PANCAR KÖKÜ

Araştırmalar, pancar suyunun bağışıklığı güçlendiren sağlıklı bir içecek olduğunu ve özellikle karaciğer sağlığı için faydalı olabileceğini gösteriyor. Bir çalışma, pancar suyunun karaciğeri belirli kanserojen maddelerden korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Mevcut veriler pancarda bulunan bazı antioksidanların anti-kanserojen ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. 

BROKOLİ

Brokolide bulunan besinler de karaciğer bütünlüğü için özellikle yararlı. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, brokoli ile beslenenlerin karaciğer sayımlarının daha pozitif olduğunu, yağlı karaciğer hastalığı ve karaciğer tümörleri insidansının daha düşük olduğunu gösteriyor. Bunun arkasındaki kesin mekanizma doğrulanmamış olsa da, brokoli ve diğer turpgil sebzelerde bulunan benzersiz bitki bileşikleri en olası etkenler. 

BRÜKSEL LAHANASI

Brüksel lahanası, karaciğer işlevine yardımcı olduğu gösterilen bitki bileşiklerini içeriyor. Bir çalışmada çiğ Brüksel lahanası farelere yedirildi. Deney hayvanlarının karaciğer ve akciğerlerindeki detoksifiye edici enzimlerin seviyelerinin arttığı görüldü. Bununla birlikte araştırmalar, Brüksel lahanasının pişirildiğinde bile bu detoksifiye edici enzimleri artırma yeteneğini koruduğunu gösteriyor. 

YAPRAKLI SEBZELER

Ispanak gibi bazı yeşil yapraklı sebzelerin karaciğer için spesifik faydalar sağladığı belirtiliyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırma , çiğ ıspanak yemenin NAFLD riskini azalttığını ve katılımcılar ne kadar çok ıspanak tüketirse, hastalık riskinin o kadar düşük olduğunu buldu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!