banner2

Boğazınız mı ağrıyor? 6 yiyecek ağrınızı daha da kötüleştirebilir!

Boğaz ağrısı günlük hayatın huzurunu kaçıran bir rahatsızlık. Böyle bir durumda tüketilen bazı yiyecek ve içecekler sorunun hafiflemesine yardımcı olurken bazıları ise kişinin daha kötü hissetmesine yol açabilir. Boğazınızda ağrı olduğunda kesinlikle kaçınmanız gereken 6 yiyecek var.

Sağlık 06.12.2022, 11:08
Abone ol
Boğazınız mı ağrıyor? 6 yiyecek ağrınızı daha da kötüleştirebilir!

Kış aylarında görülme sıklığı artan boğaz ağrısı, yutkunmada acılara sebep olur. Kişinin beslenmesini bile etkiler. Çünkü bırakın yemek yemeyi, sıvıları yutmak bile acı verici olabilir. Daha hızlı bir iyileşme için özellikle bazı yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. 

ÇITIR ATIŞTIRMALIKLAR

Cips, kraker gibi yiyecekler yutulduğunda keskin bir his verebilir, bu durum daha fazla ağrı ve tahrişe neden olabilir. Bu yiyeceklerin pürüzlü kenarları zaten ağrılı olan boğazınıza saplanarak onu acı verici hale getirebilir. 

NARENCİYE

Portakal, limon ve misket limonu gibi taze meyvelerin asiditesi, onları yediğinizde boğazınızdaki gıdıklanmayı arttırıyorsa, boğaz ağrınız geçene kadar en iyisi onları bırakmak. Narenciye ile yapılan meyve suları, buzlu şekerlemeler ve smoothie'ler de rahatsız edici olabilir, bu nedenle sizi rahatsız ederlerse onları geçici olarak erteleyin. 

ASİDİK GIDALAR

Tıpkı narenciye gibi, domates sosu gibi asitli yiyecekler de boğazınızı tahriş edebilir. Eğer öyleyse, ağrınız geçene kadar bunlardan geçici olarak kaçının.

BAHARATLI YİYECEKLER

Baharatlı ve acılı yiyecekler boğazda iltihaplı bölgeyi tahriş edebilir. Böyle bir durumda boğaz ağrınız geçene kadar acıyı beslenmenizden çıkarın.

SERT ÇİĞ SEBZELER

Havuç ve kereviz sapları kesinlikle sağlıklıdır, ancak boğazınızın tahriş olmuş bölgesine değerse sertlikleri rahatsız edici olabilir. Bu süreçte pişmiş sebzeleri veya hatta patates püresi gibi püre haline getirilmiş sebzeleri tercih edin.

KIZARTILMIŞ GIDALAR

Kızarmış tavuk ve kızarmış soğan halkaları, hasta olduğunuzda yemek için pratik olsa da, çıtır kaplama boğaz ağrınız için rahatsız edici olabilir. Semptomlarınız hafifleyene kadar bunlardan uzak durun. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!