Bluetooth kulaklıklar sağlığa zararlı! Yaydıkları elektromanyetik dalgalar beyni olumsuz etkiliyor!

Kullanımı pratik olduğu için tercih edilen Bluetooth kulaklıklar sağlığa çok zararlı. Bu kulaklıklar, yaydıkları radyasyon ve elektromanyetik dalgalar nedeniyle birçok sağlık sorununa neden oluyor. Bilgisayar ve cep telefonları da bu konuda hiç masum değil.

Sağlık 03.07.2022, 15:57 03.07.2022, 16:04
Abone ol
Bluetooth kulaklıklar sağlığa zararlı! Yaydıkları elektromanyetik dalgalar beyni olumsuz etkiliyor!

Bluetooth kulaklıklar zararlı mı? Bluetooth kulaklıkların zararları nelerdir? İşte cevaplar...

Teknolojinin gelişmesiyle neredeyse her elektronik cihaz dokunmatik oldu, bazı cihazlarda ise kablolar yok olmaya başladı. Özellikle bluetooth teknolojisi kulaklıklarda sıklıkla kullanılıyor. Kullanım kolaylığı sebebiyle artık çoğu insan bluetooth kulaklıkları tercih ediyor.

BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONU SAĞLIĞI ETKİLİYOR

Radyasyon yayan bu gibi cihazlar, uzun süre kullanılması durumunda sağlık problemlerine yol açıyor. Çünkü Bluetooth kulaklıklar kullanıldıklarında, radyo frekanslı ışınım adı verilen berlirli bir tür iyonlaşmamış elektromanyetik alan yayar. Aynı durum bilgisayarlar, cep telefonları ve hatta mikrodalga fırınlar için de geçerli. 

2011 yılında Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı bu tür radyasyonun insanlarda kansere yol açabilecek bir çeşit olarak sınıflandırdı. Bu sınıflandırma cep telefonu kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan bir tür beyin kanserine dayanarak yapıldı. 2018 yılında ise benzer şekilde cep telefonlarındaki 2G ve 3G teknolojilerinin kansere neden olabileceği tespit edildi.

BLUETOOTH KULAKLIKLAR BEYNE ZARARLI

Elektromanyetik dalgalara fazla maruz kalmak, kanserin yanı sıra genetik bozukluklara, nörolojik sorunlara, öğrenme ve hafıza eksikliklerine, üreme sorunları gibi başka birçok sağlık sorununa da neden oluyor.

Bu risklere karşı bireysel bazda bazı önlemler alınabilir. 
Uzun süre telefon görüşmesi yapılacaksa telefonun hoparlör özelliğini kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Gelişim çağında olan çocuklar radyasyona karşı daha savunmasız olduğu için onları korumak daha da önemli.

TELEFON SİNYALİ ZAYIFSA RADYASYON FAZLADIR

Uzmanlar, cep telefonunun kişiden yaklaşık 25 santimetre uzakta durması gerektiğini ve sadece güçlü sinyaller varken kullanılması gerektiğini belirtiyor. Telefon sinyali zayıf olduğunda daha fazla radyasyon yaydığı unutulmamalı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!