banner2

Biyolojik yaş, sağlıkla ilgili bilgiler veriyor! Kronolojik yaştan büyükse kanser riski artıyor!

Doğum günlerini her yıl bir kez kutlasak da aslında her insanın iki yaşı var. Biri nüfus cüzdanında yazan kronolojik yaş; diğeri ise hücrelerin, dokuların ve organ sistemlerinin yaşını ifade eden epigenetik yaş. Epigenetik yaşı hızlı ilerleyen kişiler hastalıklara daha yüksek oranda yakalanıyor ve ne yazık ki hayatını kaybediyor.

Sağlık 26.11.2022, 18:01
Abone ol
Biyolojik yaş, sağlıkla ilgili bilgiler veriyor! Kronolojik yaştan büyükse kanser riski artıyor!

Bir kişinin nüfus cüzdanındaki yaşına kronolojik yaş; hücrelerinin, dokularının ve organ sistemlerinin yaşına ise epigenetik yaş adı veriliyor.
Epinegetik yaş, kişinin sağlık durumu ile ilgili önemli bilgilere ulaşmanın en önemli yolu. 

EPİGENETİK YAŞ DIŞ GÖRÜNÜŞÜ ETKİLİYOR

Yaşı ilerlemiş ancak dış görünüş itibariyle genç görünen kişilere "hiç yaşını göstermiyorsun" cümlesinin kurulma sebebi de işte bu epigenetik yaştır.

California Üniversitesi Herbert Wertheim Halk Sağlığı ve Uzun Ömürlü İnsan Bilim Okulu'ndan araştırmacılar için, bir kişinin yaşam beklentileri hakkında önemli bilgiler sağlayabilecek olan kronolojik değil, biyolojik yani epigenetik yaşıdır.

EPİGENETİK YAŞ ERKEN BÜYÜRSE, HASTALIKLAR ORTAYA ÇIKIYOR

Bir kişinin epigenetik yaşı, gerçek yaşından daha büyükse, kişi epigenetik yaş hızlanması yaşar ve bu da yüksek kanser, kardiyovasküler hastalık, Parkinson hastalığı ve diğer hastalıklar riskinin yüksek olduğunu gösterir.

Northwestern Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre eğer biyolojik yaşınız kronolojik yaşınızdan büyük ise kansere yakalanma/ölme riskiniz daha yüksek. 

Araştırmacılar 1999 yılından 2013 yılına kadar kanser olmayan randomize seçilen 442 kişiden 834 kan örneği inceledi. Önceki çalışmalarda tek seferde kan alınırken bu çalışmada multiple kan örnekleri yapılarak, her yıl epigenetik ve kronolojik yaş arasındaki dengenin değiştiğini gördüler. Çalışma grubunun yüzde 6’sında kanser görülme riskinin arttığını, yüzde 17’sinde ise 5 yıl içinde kanserden ölüm riskinin arttığını tespit ettiler. Araştırmaya göre epigenetik yaşı kronolojik yaşından 6 ay büyük olan insanlar kanserden dolayı 2.2 yıl geç ölecek.

1993'te yapılan araştırmaya katılan 1.813 yaşlı kadının verilerine bakıldığında ortalama ölüm yaşının 90 olduğu belirlendi. 
Yaklaşık 20 yıl süren araştırma süresince 464 kadın, 90 yaşına kadar sağlam hareket kabiliyeti ve bilişsel işlevle hayatta kaldı. 420 kadın, 90 yaşına kadar yaşadı ancak hareketlilik ve bilişsel işlevlerde düşüşler gözlendi.
929 kadın ise 90 yaşına gelmeden öldü...

EPİGENETİK YAŞ HIZLANMASI ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRIYOR

Çalışmalar, epigenetik yaş hızlanmasının artan ölüm riski ile ilişkili olduğunu gösterirken, yavaş hızlanmanın daha uzun yaşayan insanlarda bulunan bir özellik olduğu belirtildi.

Araştırmacılar, epigenetik yaş hızlandırmasının sağlıklı uzun ömür için bir biyobelirteç olarak kullanılabileceğini belirtiyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!