Bitter mi yoksa sütlü mü? Sağlık için yüzde 70 ve üzeri kakao içeren çikolataları tercih edin!

İnsanı en kısa sürede ne mutlu edebilir? Bu soruya çoğu insan çikolata yanıtını verecektir. Peki yerken vicdan azabı çekmemek için hangi çikolata tercih edilmeli. Uzmanlara göre bunun cevabı, yüzde 70 ve üzeri kakaolu bitterler.

Sağlık 19.06.2022, 17:05 19.06.2022, 17:16
Abone ol
Bitter mi yoksa sütlü mü? Sağlık için yüzde 70 ve üzeri kakao içeren çikolataları tercih edin!

Hangi çikolata daha sağlıklı? Bitter mi yemeli yoksa sütlü mü? Uzmanlar bu konuda hangisini tavsiye ediyor? İşte cevaplar...

Çikolata dünyada en çok tercih edilen besinler arasında yer alıyor. İçerdiği kakao miktarı yükseldikçe çikolatanın sağlığa olan faydaları da artıyor. Özellikle az işlenmiş bitter çikolatayı uygun miktarlarda tüketmek, vücutta birçok mekanizmanın doğru çalışmasına destek sağlıyor. 

AZ İŞLEM GÖRMÜŞ BİTTER TERCİH EDİLMELİ

Çikolatanın ham maddesi olan kakao güçlü bir antioksidan yapıya sahip. Bu özelliği ile sağlığa birçok katkı sağlıyor. Kakao ne kadar az işlenmiş olursa antioksidan etkisi o kadar sağlam kalmış demektir. Bu nedenle %70 ve üzeri kakao içeren, daha az işleme maruz kalmış bitter çikolata ürünlerinden yana tercih yapılmalı. 

BİTTER ÇİKOLATA KALP VE DAMAR DOSTU

Bitter çikolata kalp ve damar sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. İçerdiği yoğun antioksidanlar sayesinde damarlarda plak oluşumuna neden olan ve kötü kolesterol olarak ifade edilen LDL kolesterolün düşürülmesi ve dengelenmesinde rol oynuyor. İyi kolesterol olarak nitelendirilen ve damar içerisini süpürücü – temizleyici etkiye sahip HDL kolesterol seviyesini de artırarak korucu etki gösteriyor.

BEYNİNİZİ BİTTER İLE BESLEYİN

Kakaonun içerisinde bulunan flavonoller yani sağlıklı kimyasallar bitter çikolatalarda mevcut. 
Bu kimyasallar beyin- kan akışını artırıcı etkiye sahip. 

CİLT BAKIMINDA BİTTER GÜCÜNDEN YARARLANIN

Bitter çikolata ayrıca içeriğindeki polifenol bileşikler sayesinde cildin nemli kalmasını sağlıyor, dermatit ve cilt döküntülerini iyileştirmede olumlu etkiler barındırıyor. Bununla beraber cildin elastik yapısının korunmasında, güçlenmesinde ve cilt tonunun eşitlenmesine de yardımcı. 

SÜTLÜ ÇİKOLATA SEVENLER ŞEKERE DİKKAT!

Bunca faydaya rağmen benim tercihim sütlü çikolata diyorsanız şunu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Sütlü çikolataların şeker içeriği çok yüksek. Bunun yanında süt tozu vb. maddeler de içeriyor. Bu durum bağışıklık sistemi için tehlikeli. Bu yüzden alacağınız çikolatanın şeker miktarını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!