Bir nevî uyuşturucu! İnsana büyük haz veren pizza ve hamburger kokain etkisi yapıyor!

İnsanoğlu, iş yoğunluğunun artması ve daha çok para kazanmak uğruna hayatından çalar oldu. Çoğumuz hem haz almak hem de hızlı olmak için artık yemeğin de eğlencenin de en çabuk olanını seçiyoruz. Fast food ise adeta bağımlı olduğumuz bir yeme şekli haline geldi. Peki sizce hamburger, pizza veya patates kızartmasına niye bu kadar düşkünüz?

Sağlık 25.06.2022, 10:38 25.06.2022, 11:48
Abone ol
Bir nevî uyuşturucu! İnsana büyük haz veren pizza ve hamburger kokain etkisi yapıyor!

Neden fast food bağımlısıyız? Fast food tarzı yiyeceklerin içerisinde ne gibi madddeler var ve bizi bağımlı hale getiriyor? İşte "pizzasız yaşayamam" diyenleri bile ikna edecek, belki de pizzadan soğutacak cevaplar...

Dolma çeşitleri, çorbalar, zeytinyağlılar veya et yemekleri ile adeta gastronomi ülkesi olan Türkiye de ne yazık ki fast food bağımlısı hale geldi.

NEDEN FAST FOOD SEVİYORUZ?

Öğrenciler neredeyse günün 1 öğününü bu tarz yiyeceklerle geçiştirirken yetişkinler ise pizza, hamburger, patates kızartması ve asitli içecekler için adeta özel buluşmalar planlar hale geldi. Peki bu sağlık düşmanı yiyecekleri neden bu kadar seviyoruz? Fiyatının uygun olması mı hızlı tüketilmesi mi yoksa tadı mı bizi bağımlı hale getiriyor?

YOĞUN MİKTARDA ŞEKER VAR

Aslında onları seviyor olmamız tesadüf değil. Çünkü içerisinde yoğun miktarda şeker var. Çoğunun ortak özelliği ise, yüksek oranda doymuş ve trans yağ, şeker ve sodyum içermeleri. Kalorileri yüksek, lif, potasyum ve mineralleri ise düşük. 

ALINAN HAZ, UYUŞTURUCU ETKİSİ YAPIYOR

Fast food tarzı gıdalar beynimize ‘bizi daha fazla ye ve daha mutlu ol’ mesajı veriyor. Bu yiyeceklerden alınan haz, uyuşturucu maddelerin beyin üzerinde yarattığı etkiye ve yaşattığı hazza çok benziyor. 

ABUR CUBURLAR DA BAĞIMLILIK YAPIYOR

Abur cuburlar da aynen yukarı da bahsettiğimiz özelliklere sahip. Beyni tuz, yağ ve şekerin tadını sevmeye programlı olan insanlar bu yüzden rengarenk ve çekici ambalajlara sahip olan çikolata, cips, kek, şekerli yiyecek ve bisküvilerden kopamaz duruma geldi.

Özellikle şekerli yiyeceklerde kokain etkisi var. Beyinde mutluluk hormonu üreten bölgeyi etkiliyor.  Bu yiyeceklerdeki yüksek tuz oranı da bağımlılık yapıcı etkenlerden biri. Tuzlu yiyecekler beynin ödül ve zevk merkezlerinde bulunan opiat ve dopamin reseptörlerini uyararak bu bağımlılığa yol açıyor.

Bağımlılıklar, psikolojik sorunlar içinde en inatçı olan rahatsızlıklardan. Yeme bağımlılığı da öyle. Sağlıklı bir hayat için ise beslenme şekline çeki düzen vermek en doğrusu. Hem beden hem ruh sağlığı için...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!