banner2

Bilim Kurulu üyesi müjdeyi verdi! Maske yasağı kalkıyor

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan maske konusunda kritik açıklamalarda bulundu. İlhan, 'Kişisel görüşüm; çok kalabalık ortamlarda örneğin toplu taşımada, otobüs, uçak seyahatinde, sinemada, tiyatro gibi yerlerde insanlar maske takarak hem kendilerini hem de çevrelerini koruyabilirler. Bunun yanında daha az kalabalık olan bir yere gidildi, buralarda insanlar maskesiz dolaşabilecek gibi gözüküyor.' dedi.

Sağlık 19.02.2022, 13:40 19.02.2022, 15:53
Abone ol
Bilim Kurulu üyesi müjdeyi verdi! Maske yasağı kalkıyor

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, maske konusuyla ilgili son dakika açıklamalarında bulundu.

'BAZI ÜLKELERDE TOPLUMU RAHATLATACAK UYGULAMALRA GİDİLDİ'

İlhan, yaptığı değerlendirmede, bazı ülkelerde koronavirüs sürecinde toplumu rahatlatacak bazı uygulamaların hayata geçirildiğini söyledi.
İlhan, "Ancak bu ülkelerin aşılamada yüzde 80 düzeylerine gelmiş olan ülkeler olduğunu bilmek gerekiyor. 

'AÇIK ALANLARDA AŞILI BİREYLER İÇİN MASKE TAKILMAYACAĞI KONUSUNDA GÖRÜŞLER MEVCUT'

Geldiğimiz aşamada, aşılamanın yüksek düzeylere doğru yol alması, koronavirüs ile mücadelede insanların mücadeleyi öğrenmiş olması göz önüne alındığında, kapalı ortamda dikkatli olunması koşulu ile maskenin çıkartılması yolundaki yaklaşımlar dünyada da mevcut.

Açık alanlarda özellikle aşılı bireyler için maske takılmayabileceği şeklindeki görüşler söz konusu" diye konuştu.

'DAHA AZ KALABALIK YERLERDE MASKESİZ DOLAŞILABİLECEK'

Prof. Dr. İlhan, maskenin nerede takılması gerektiğini bilmek gerektiğini dile getirerek, "Sürecin şöyle bir yöne doğru gidebileceğini düşünüyorum, bu benim kişisel görüşüm; çok kalabalık ortamlarda örneğin; toplu taşımada, otobüs, uçak seyahatinde, sinemada, tiyatro gibi yerlerde insanlar maske takarak hem kendilerini hem de çevrelerini koruyabilirler

Bunun yanında diyelim ki daha az kalabalık olan bir yere gidildi, buralarda insanlar maskesiz dolaşabilecek gibi gözüküyor.

Bunların kararını vermek için rakamları, gidişatı görüp ona göre değerlendirme yapmak elbette daha doğru olacaktır.

'YAZIN KISITLAMALAR DAHA DA RAHATLAYACAK'

Prof. Dr. İlhan, tam doz aşılamanın artması ile maskesiz girişin yasak olduğu yerlerde esneklik olup olamayacağına ilişkin şöyle konuştu:

3 şeyi bir arada değerlendirmek gerekir; biri aşılamanın ne yüzde de olacağı, halihazırda bulaştırıcılığı, öldürücülüğü yüksek bir virüs olup olmayacağı bir de maskenin ne kadar takıldığı ile birlikte değerlendirmek gerekir.

Koşullara göre değişmek koşulu ile sürecin biraz daha yaz aynın gelmesi ile birlikte de daha çok rahatlayabileceğini düşünüyorum

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!