Bilim insanlarından kritik uyarı geldi! 'O maskeleri çöpe atın'

Bilim insanlarından vatandaşlara önemli bir uyarı geldi. Bez ve tek katmandan oluşan cerrahi maskelerin bir işe yaramadığını belirten uzmanlar, bu tür maskelerin çöpe atılması gerektiğini söyledi.

Sağlık 06.01.2022, 10:24 06.01.2022, 10:53
Abone ol
Bilim insanlarından kritik uyarı geldi! 'O maskeleri çöpe atın'

Bilim insanları, bez ve tek katmandan oluşan cerrahi maskelerin çöpe atılması konusunda uyarıda bulundu.

KUMAŞ VE TEK KATLI MASKELER OMİCRON VARYANTINA KARŞI KORUMA SAĞLAMIYOR

HaberGlobal'de yer alan habere göre, Bilim insanları, tek katmanlı kağıt maskelerin ve kumaş maskelerin Omicron varyantına karşı yeterli koruma sağlamadığı dikkat çekti.

ETKİLİ DEĞİL

Bununla birlikte, pek çok kişinin rahatlık ve tarz için tercih ettiği tek katmanlı bez maskeler, koronavirüs taşıyan daha büyük damlacıkları engelleyebiliyor. Ancak bulaşıcı hastalık uzmanlarına göre koronavirüs taşıyan daha küçük aerosolleri veya parçacıkları engellemede o kadar etkili olmuyor.

N95 MASKELERİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BIRAKILSIN

Diğer taraftan ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) en son kılavuzu, insanların, çok katmanlı ve sıkı dokunmuş kumaş olanlar da dahil olmak üzere, yüze tam oturan ve ayarlanabilir bir burun teline sahip maskeler takmalarını tavsiye ediyor. Kılavuzda, bez maskenin altında tek kullanım bir maske takılması önerilirken, N95 maskeleri sağlık çalışanlarına bırakılması gerektiği belirtiliyor. Ancak bu alandaki birçok profesyonel, belirli maskelerin insanları Omicron varyantından korumada diğerlerinden daha etkili olduğunu ve tek başına bez maskelerin olmadığını söyledi.

FARKLI KALİTEDEKİ MASKELER AYNI KORUMAYA SAHİP DEĞİL

Brigham ve Kadın Hastanesi'nde doktor olan Ranu Dhillon ise "Doğru takılmış, sertifikalı N95 maskeleri, havadaki partiküllerin yüzde 95'ine kadar filtreleyebilir. Herhangi bir maske, maske olmamasından iyidir. Ancak kumaş maskeler ve cerrahi maskeler, N95 kalibreli maskeler kadar iyi değil "açıklamasını yaptı. Öte yandan, Chapel Hill'deki Kuzey Carolina Üniversitesi'nde klinisyen ve bulaşıcı hastalık uzmanı olan Megan Srinivas, kendisinin ve diğer aile üyelerinin, damlacıkların kaçmasını veya girmesini önlemek için beş kat üst üste binen malzemeye ve daha sıkı bir yapıya sahip KN95 maskeleri taktığını söyledi. Srinivas, çocuklarını okula göndermeye hazırlanan anne babalara da bu maskeleri takmalarını önererek, "Halkı eğitmemiz ve farklı kalitedeki maskelerin aynı korumaya sahip olmadığını anlatmamız gerekiyor" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!