banner2

Bilim insanları uzun yaşamın sırrını açıkladı! Bu alışkanlıklar hayata 24 yıl ekliyor

Sağlıklı bir uzun yaşam çoğu insanın hayali. Bunun gerçekleşmesi için ise bazı alışkanlıkların benimsenmesi şart. Yapılan bir araştırmaya göre sağlıklı 8 rutin hayata 24 yıl ekliyor.

Sağlık 29.09.2023, 12:34 29.09.2023, 13:00
Abone ol
Bilim insanları uzun yaşamın sırrını açıkladı! Bu alışkanlıklar hayata 24 yıl ekliyor

Her insan uzun bir hayat yaşamak ister. Ancak bundan da öte herkesin en büyük dileği sağlıkla bu hayata devam etmek. Amerikan Beslenme Derneği'nin toplantısına katılan bilim insanlarına göre bunun için bazı rutinler benimsemek gerekiyor. 

Araştırmacılar, sağlıklı alışkanlıkların yaşam sürelerini nasıl etkilediğine ilişkin 700.000 Amerikalı gaziden elde edilen verileri kullandı. Orta yaşa kadar yaşama şeklimizin ne kadar uzun yaşayacağımız konusunda önemli bir rol oynadığı sonucuna vardılar. 

Bulgular, 40 yaşına kadar sekiz alışkanlığı takip etmenin, bir erkeğe, hiçbirini benimsemeyenlere kıyasla 24 yıl, kadınlara ise 21 yıl daha fazla ömür kazandırdığını gösterdi.

EGZERSİZ YAPMAK

Hareketsiz yaşam tarzını tercih edenlerle karşılaştırıldığında, fiziksel olarak aktif olan ve yoğunluğu ne olursa olsun egzersiz yapanların herhangi bir nedenden dolayı ölüm riski yüzde 46 daha düşüktü. Araştırmacılara göre haftada 150 dakika fiziksel aktivite iyi bir hedef.

BAĞIMLILIK YAPAN AĞRI KESİCİLER KULLANMAMAK

Haşhaştan elde edilen, morfin içeren, kişiye gevşeme etkisi veren ve kişide zamanla bağımlılık oluşturan ağrı kesicileri kullanmamak da uzun ömrün en önemli adımlarından. Araştırmada bu şekilde ölüm riskinin yüzde 38 azaldığı belirtiliyor. 

SİGARADAN UZAK DURMAK

Akciğerleri doğrudan hedef alan ancak tüm sağlık üzerinde olumsuz bir rol oynayan sigarayı bırakmak da oldukça önemli. Bu sayede ölüm riski yüzde 29  oranında azaltılabilir. Sigarayı bırakmak aynı zamanda erken yaşlanmayı ve cinsel sorunları önler.

STRES YÖNETİMİ

Bilim insanları "uzun bir hayat yaşamak için stresi ortadan kaldırın" diyor. Bu adım ölüm riskini yüzde 22 azaltıyor. 

SEBZEYE AĞIRLIK VERMEK

Sebze ile beslenmek düşük kolesterol ve ürik asit düzeyleriyle ilişkilendirilse de vejetaryen ya da vegan olmanıza gerek yok. Akdeniz  diyeti daha fazla seçenek sunuyor ve araştırmalara göre ölüm riskini yüzde 21 oranında azaltıyor. 

ALKOLÜ BIRAKMAK VEYA SINIRLANDIRMAK

Araştırmacılar günde dört bardaktan fazla alkol tüketiminin zararlı olduğunu ve bundan kaçınılmasının ölüm riskini yüzde 19 oranında azalttığını belirlemiş durumda. 

KALİTELİ UYKU 

Kaliteli ve yeterli uyku, pastanın üzerindeki mumların çoğunu üflemenizi sağlayarak ölüm riskinizi yüzde 18 azaltıyor. 

SOSYALLEŞME

Eski dostlarınızı aramakta tereddüt ediyorsanız tekrar düşünün. Zira arkadaşlarınızla birlikte yürüyüşe çıkmak ölüm riskinizi yüzde 5 oranında azaltıyor. Yaklaşık 150 çalışmanın gözden geçirilmesi, güçlü sosyal bağları olan kişilerin yaş, cinsiyet ve genel sağlık durumuna bakılmaksızın hayatta kalma ihtimalinin yüzde 50 daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!