banner2

Beyin kanaması riskini azaltmak elinizde! Yapacağınız tek şey...

Egzersizin hem fizik hem de ruh sağlığı noktasında ne kadar faydalı olduğunu bilmeyen yok. Yapılan yeni bir araştırmaya göre düzenli fiziksel aktivite beyni de koruyor. Egzersiz en tehlikeli beyin kanaması türü olan intraserebral kanama riskini önemli ölçüde düşürüyor.

Sağlık 02.06.2023, 15:38
Abone ol
Beyin kanaması riskini azaltmak elinizde! Yapacağınız tek şey...

Beynin düzgün çalışması ve bilişsel işlev için egzersizin ne kadar önemli olduğunu çoğumuz biliyoruz. Egzersizin vücudumuza sunabileceği tüm olumlu etkilerin yanı sıra yeni yapılan bir çalışma, beynin derinliklerinde yer alan başka bir avantajı ortaya koyuyor. 

EGZERSİZ YAPANLARDA KANAMA AZDI

Çalışma, en tehlikeli ve hayatı tehdit eden inme türlerinden biri olan intraserebral kanama nedeniyle tedavi edilen 686 kişiden alınan verileri analiz etti. Verilere göre bu süreçte egzersiz yapanların hastaneye geldiklerinde ortalama yüzde 50 daha az kanama hacmine sahipti.

Hareketlilik bakımından aktif denekler, beynin hem genellikle yüksek tansiyonla ilişkilendirilen derin bölgelerinde hem de bunama gibi yaşa bağlı durumlarla ilişkili yüzeysel alanlarda daha az kanama yaşadı.

INTRASEREBRAL KANAMA NASIL TESPİT EDİLİYOR? 

İntraserebral kanama şüphesiyle hastaneye başvuran herkes beyin tomografisinden geçiyor. Kanamanın şiddetine göre beyin cerrahisi gerekebiliyor. Bununla birlikte, çoğu durumda semptomları yönetmek ve hastanın iyileşmesini desteklemek için cerrahi olmayan yöntemler ve ilaçlar kullanılıyor.

Beyin cerrahı Dr. Thomas Skoglund, yoğun intraserebral kanama vakalarında, potansiyel olarak ölümcül sonuçlara yol açabilecek artmış kafa içi basınç riski olduğunu vurguluyor. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!