Bembeyaz dişlere sahip olmanın tek yolu ortaya çıktı! Evde bunu yapmaniz yeterli olacak

Dişlerimizin rengi pek çok sebepten değişebilir. Dişleri beyazlatmak için seçilebilecek birçok ürün de mevcut. Bununla birlikte çoğu beyazlatma ürünü onlarca kimyasal içerir. Fakat daha beyaz dişler isteyen, aynı zamanda da kimyasallardan kaçınmak isteyen kişiler için evde uygulanabilecek doğal yöntemler vardır.

Sağlık 20.01.2022, 11:26
Bembeyaz dişlere sahip olmanın tek yolu ortaya çıktı! Evde bunu yapmaniz yeterli olacak

Birden fazla faktör dişlerin matlaşmasına ve parlak, beyaz ışıltısını kaybetmesine neden olur. Dişlerin rengine diş bakımı alışkanlıkları, ne yedinilip içildiği ve ayrıca yaş gibi çeşitli faktörler karar verir. Yiyecek ve içeceklerden gelen çeşitli asitleri çiğnemek, dişin en dış tabakası olan diş minesini aşındırarak dişlerin renk değiştirmesine neden olur, bazı yiyecekler diş minesini lekeleyebilir. Bununla birlikte, dişleri evde doğal olarak beyazlatmanın birkaç ucuz yolu vardır.

KARBONATLA DİŞ FIRÇALAMA

Karbonat, doğal beyazlatma özellikleri içerir. Ayrıca diş yüzeyindeki lekeleri temizleyen hafif bir aşındırıcıdır. Ağzınızda bakteri üremesini engelleyebilecek alkali bir ortam oluşturur. Bir çay kaşığı karbonatı iki çay kaşığı su ile macun kıvamına gelene kadar karıştırdıktan sonra dişlerinizi haftada birkaç kez bu macunla fırçalabilirsiniz.

OIL PULLING YÖNTEMİ

Türkçede yağ çekme olarak da bilinen oil pulling, susam yağı veya hindistan cevizi yağının ağız içinde ve dişlerin arasında 15-20 dakika kadar döndürülmesidir. Yağ çekme yönteminin diş sağlığını iyileştirmede de yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bu yöntem çoğunlukla vücudunuzdaki toksinleri atmak ve genel sağlığı iyileştirmek için kullanılır. Plağa dönüşen ve dişlerinizi sarartan bakterilerden kurtulmak için ağzınızda biraz yağ gezdirin. Yağ çekme pratiği için özellikle susam yağı ve hindistancevizi yağı önerilir.

ÖNLEMİNİZİ ALIN

Önlem almak, dişlerinizi beyaz tutmak için başka bir yöntemdir. Dişlerinizde leke oluşmasını önlemek için kahve, kırmızı şarap ve soda gibi yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Ölçülü tüketseniz bile, tükettikten 25-30 dakika sonra dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin. Sigara ve tütün nedeniyle de dişlerde renklenme meydana gelebilir, bu nedenle bunlardan tamamen kaçınmalısınız.

ANANAS VE ÇİLEK TAVSİYE EDİLİYOR

Bazı gıdalar, lekelerle doğal olarak savaşarak dişlerinizin daha parlak görünmesini sağlayabilir ve ayrıca genel ağız sağlığına yardımcı olabilir. Kalsiyum açısından zengin bir diyete sahip olmak dişlerin renklenmesini önlemeye yardımcı olur.

Ananas ve çilek diş beyazlatmada etkili sonuçlar göstermiştir. Ananas, lekeleri gidermeye yardımcı olabilecek bileşen bromelain içerir. Çilek, dişlerin renklenmesini önleyebilen malik asit içerir.

MUZ LİMON VE PORTAKAL KABUĞU

Yağ çekme ve diğer 'kendin yap' uygulamaları bilim tarafından desteklenmese de evde denenebilecek bazı yollar vardır. Bir portakal, muz veya limon kabuğu ile dişlerinize iki dakika boyunca nazikçe ovmak da bu yollardandır. Ovalama sonrası ağzınızı yıkayıp ve dişlerinizi fırçalamalısınız. Bu meyvelerin kabuğu, diş beyazlatmaya yardımcı olabilecek sitrik asit içerir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!