banner2

Bebeklerinizi o pozisyonda uyutun! Öyle bir faydası var ki...

Anneler bebekleri yeni doğduğunda durmadan nefes kontrolü yapar. Çocuğunun güvende olması için de genellikle doğru olanın sırtüstü yatırmak olduğu düşünülür. Ancak uyku koçu Netta Bacher'a göre bu gelişimsel geriliklere yol açan bir pozisyon. Bacher, bebeklerin mutlaka yüzüstü yatırılması gerektiğini nedenleriyle birlikte anlatıyor.

Sağlık 08.06.2023, 13:00 08.06.2023, 14:16
Abone ol
Bebeklerinizi o pozisyonda uyutun!  Öyle bir faydası var ki...

Bir bebek yeni doğduğunda kafasının büyüklüğü tüm vücudunun yaklaşık dörtte biri kadardır. Yeni doğmuş bir bebeği yüz üstü yatırırsanız, başını dik tutmanın onun için zor olduğunu görebilirsiniz.

Ancak onu yüzüstü ne kadar erken yatırırsanız o kadar iyidir, çünkü karın üstü yatmak günlük rutinin bir parçası haline gelir ve her seferinde bu beceride daha iyi olur. 

YÜZÜSTÜ YATIRMAMAK GELİŞİMDE GECİKMEYE NEDEN OLUR

Çoğu ülkede Sağlık Bakanlıkları, küçük bebeklerin sırt üstü uyumasını tavsiye ettiğinden, birçok bebek uyanıkken bile yüz üstü yatmıyor. Bu ise gelişimsel gecikmelere ve fonksiyonel simetri eksikliğine neden olabiliyor.

Bebek gelişim rehberi ve uyku koçu Netta Bacher bunun neden bu kadar önemli olduğunu anlattı.

KAFA SİMETRİSİNİ KORUR

Bebekler bir tarafı veya diğerini tercih etmeden doğarlar, bu nedenle motor simetrisini korumak önemlidir. Bu, sağ tarafta yapılan her hareket için, sol tarafta yapılmasının yanı sıra bebeği iki taraftan kaldırmak, her iki tarafta yuvarlanma alıştırması yapmak gibi önemli olduğu anlamına gelir.

Bu şekilde, boyun ve bebeğin başının pozisyonlarının simetrik olmadığı bir durum olan tortikolis'i önlemiş olursunuz. Doğuştan tortikolis bebek anne karnında yanlış pozisyondaysa gelişir ama sonradan edinilmiş tortikolis de vardır ve bu durumda bebek boyun kaslarındaki dengesizlik nedeniyle başını sadece bir yana çevirmeyi tercih eder.

BEBEK BAŞINI İSTEDİĞİ YÖNE RAHAT ÇEVİRİR

Yüz üstü yatmak, başın hem sağa hem de sola olmak üzere her iki yana serbestçe hareket etmesini sağlar. Bebek etrafına bakabilir ve bakışlarını sizinki gibi tanıdık bir sese çevirebilir. 

Bebekler sırtüstü yatırıldığında bebeğin kafa bölgesindeki tüylerin seyrelir. Ayrıca kafatası düzleşmesi ortaya çıkabilir. Yüzüstü yatırmak bu durumun önüne geçer. 

ELLERİNDEN GÜÇ ALMAYI ÖĞRENİR

Bebeğin başını kaldırması, motor gelişiminde erken ama kritik bir aşamadır. Bebek ellerine yaslanır ve üzerinde bulundukları yüzeyi sertçe iter, bu da başının yukarıda kalmasına yardımcı olur. 

Motor beceri gelişiminin her aşamasında, yüzüstü zaman ile öğrenilen, kalkmak için elleri bir yüzeye itme becerisi gerekli ve kritiktir. Bu nedenle, bebeğin yüzüstü olduğundan emin olmanız önemli. Nefes almasını engelleyebileceğinden korktuğunuz için veya bebek rahatsız göründüğü için bunu ertelemeye çalışmayın. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!