banner2

Bebeğiniz vitaminsiz kalmasın! Anne sütünde yeteri kadar bulunmayan D ve K vitamini damla ile verilmeli!

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi için vitaminler bir hayli önem arz ediyor. Özellikle yeni doğanlarda en önemli vitamin, D vitamini. Kemiklerin güçlenmesini sağlayan D vitamini, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine de yardımcı oluyor.

Sağlık 21.06.2022, 14:56
Abone ol
Bebeğiniz vitaminsiz kalmasın! Anne sütünde yeteri kadar bulunmayan D ve K vitamini damla ile verilmeli!

Bebeklerde vitamin takviyeleri nasıl olmalı? Hangi vitamin kaçıncı aylarda kullanılır? D vitamini kullanılmadığında neler ortaya çıkar? İşte cevaplar...

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza aldığınızda özen göstermeniz gereken 3 konudan biri vitaminler. Aile hekimlikleri özellikle yenidoğanlarda D vitamini kullanımına büyük önem veriyor. Çünkü anne sütünde bu vitaminler yeterli oranda bulunmuyor. Bebeğiniz 6 aylık olana kadar D ve K vitaminlerini damla yoluyla almak zorunda. 

D VİTAMİNİ KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİYOR

D vitamini, bebeğinizin kemiklerinin güçlenmesini sağlayan kalsiyum ve fosforun emilimini sağlıyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor.

KANIN PIHTILAŞMASI İÇİN K VİTAMİNİ İĞNESİ

Yenidoğan bebeklerde kanın pıhtılaşmasını sağlayan K vitamini deposu oldukça düşük. Bu yüzden doğumun ardından enjeksiyon yolu ile K vitamini verilmesi tavsiye edilir. 

ANNE SÜTÜNDE A VİTAMİNİ MEVCUT

A vitamini ise, bebeğinizin bağışıklığına destek olur, görme kabiliyetini güçlendirir ve cilt sağlığını geliştirir. Anne sütü de mükemmel bir A vitamini kaynağı. Ek gıdaya geçişle birlikte bebeğiniz, A vitaminini anne sütüyle birlikte ıspanak, havuç ve koyu yeşil renkli sebzeler aracılığıyla alabilir. 

KUSMA VE UYUŞUKLUK B12 EKSİKLİĞİNDEN OLABİLİR

B12 vitamini, sinir ve kan hücrelerinin sağlıklı olmasını sağlar. Bebeklerde B12 vitamini eksikliğinin belirtileri; kusma, uyuşukluk ve gelişimsel gecikme ya da gerileme şeklinde kendisini gösterir. 

C VİTAMİNİ KAN DAMARLARINI GÜÇLENDİRİR

Demir emilimini artıran C vitamini, kırmızı kan hücrelerinin ve dokuların oluşmasına ve onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca bebeğin kan damarlarını güçlendirir. Bu da düşmelere bağlı oluşan sıyrık ve morarmaları en aza indirir. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!