banner2

Balık Yağı nedir, kilo aldırır mı? Balık Yağı faydaları ve zararları neler?

Omega 3 eksiliği olanların sıkça kullandığı balık yağı vatandaşlar tarafından faydaları ve zararları merak edilmeye başlandı. Birçok faydası bulunan balık yağının sağlık açısında önemi merak ediliyor. Peki, Balık Yağı nedir, kilo aldırır mı? Balık Yağı faydaları ve zararları neler?

Sağlık 21.03.2023, 16:53
Abone ol
Balık Yağı nedir, kilo aldırır mı? Balık Yağı faydaları ve zararları neler?

Sağlık açısından pek çok faydası bulanan içinde binlerce vitaminin barındıran balık yağının İnsan sağlığına faydaları merak ediliyor. Peki, Balık Yağı nedir, kilo aldırır mı? Balık Yağı faydaları ve zararları neler?

BALIK YAĞI NEDİR?

Balık yağı genellikle ringa balığı, ton balığı, hamsi ve uskumru gibi yağlı balıkların dokularından elde edilen, aynı zamanda fazla miktarda omega 3 yağ asidi, D vitamini ve DHA içeriğine sahip, özellikle çocuklarda olmak üzere birçok durumda gıda takviyesi olarak kullanılabilen hayvansal bir yağdır. Balık yağı bazen de balıkların karaciğerinden alınan dokulardan elde edilebilir. Balık yağının kalitesini elde edildiği balık cinsi etkileyebilir. Aynı zamanda omega 3 yağ asitlerinin besin kaynağı olarak bilinen balık yağı vücutta birçok işlevin gerçekleştirilebilmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu maddeler arasında sayılabilir. Ancak vücutta üretilemediği için dışarıdan takviye olarak almakta fayda vardır. Vücutta üretilememesi yanında vücutta depolanması da mümkün değildir. Bu nedenle balık yağının düzenli şekilde kullanılması uzmanlar tarafından önerilen kullanım şeklidir. Balık yağı takviyeleri genellikle sıvı, kapsül veya tablet formlarında bulunur. Balık yağı takviyeleri kullanıma kadar olan süreçte bozulmayı önlemek için ek olarak bazı maddeleri içerir. Bu maddelerden biri E vitaminidir.

BALIK YAĞININ FAYDALARI NELER?

Balık yağının içeriğindeki omega 3 yağ asitlerinden dolayı insan vücudu üzerinde birçok olumlu etkisi olduğu söylenebilir. Bu olumlu etkiler arasında, çeşitli kalp rahatsızlıkları, kolesterol seviyelerindeki bozukluk, depresyon durumu, bazı anksiyete bozuklukları, özellikle çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), çoğunlukla çevresel faktörlere bağlı olarak zayıflamış bağışıklık sistemi, farklı türdeki kanserler, diyabet rahatsızlığı, iltihaplanma durumları, eklem iltihabı, iltihabi bağırsak sendromu, AIDS, Alzheimer, gözde bulunan bazı bozukluklar, göze bağlı olan sarı nokta hastalığı, gözde oluşan kuruluk durumları ve midede karşılaşılan ülser tedavilerine yardımcı olarak kullanılması sayılabilir.

Bu olumlu etkilere ek olarak hamilelik durumunda hamilelerdeki düşük riskini azalttığı ve sağlıklı bir hamilelik geçirmeyi sağladığı belirtilmiştir. Sağlıklı bir hamilelik geçirilmesine ek olarak doğurganlığı arttırdığı da yapılan bazı çalışmalar sonucunda görülmüştür. Çeşitli cilt rahatsızlıklarında kullanımı bulunan balık yağı sanılanın aksine ciltte akne oluşumuna neden olmaz, akne ve sedef gibi rahatsızlıkların da tedavisinde takviye olarak kullanımı vardır.

Balık yağının kilo alımına neden olabileceği gibi bir genel yargı vardır. Ancak balık yağı kilo alımına neden olmaz hatta kilo vermek isteyen kişilerin de balık yağını takviye olarak kullanması önerilir.

BALIK YAĞI ZARARLARI NELER?

Çocuklarda büyüme geriliği, iştahsızlık, boy-kilo gelişiminde yavaşlık gibi durumlar görüldüğünde balık yağı ilk akla gelen takviyelerden biri olabilir. Ancak bu gibi durumlarda herhangi bir takviye kullanmadan önce doktorunuzun tavsiyesine başvurmanız önemlidir.

Balık yağının, çocukların zihinsel gelişimi ve fiziksel olarak büyümesi için faydalı olduğuna dair bazı araştırmalar vardır. Ancak bu yararlarının yanı sıra balık yağı takviyesinin çocuklar için bazı yan etkileri de bulunur. Balık yağı takviyesi, çocuklarda;

Mide bulantısı,

Mide ekşimesi ve

İshale neden olabilir.

Balık yağı takviyesinin bu yan etkileri, iştahsızlık yaşayan ya da büyüme geriliği bulunan çocuklar için istenmeyen durumlardır. Ayrıca doktor tavsiyesi ile alınmayan, yani güvenilirliğinden emin olunmayan balık yağı takviyelerinde yüksek miktarda civa bulunması ihtimali de vardır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!