banner2

Bal, çikolata, yumurta... İşte bebeklere 1 yaşına kadar yedirilmemesi gereken besinler!

Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü, altı aydan sonra da doktorun onay verdiği ek gıdalarla beslenir. Bu dönemde annelerin dikkat etmesi gereken nokta, bebeğine asla yedirmemesi gereken bazı besinlerin olması. Bal, inek sütü ve kafeinli içecekler bu besinlerden birkaçı...

Sağlık 09.07.2022, 00:05 09.07.2022, 00:12
Abone ol
Bal, çikolata, yumurta... İşte bebeklere 1 yaşına kadar yedirilmemesi gereken besinler!

Bebeklere 1 yaşına kadar hangi yiyecekler verilmemeli? Tatlı yenidoğan bebeklere verilebilir mi? İşte cevaplar...

Bebek gelişiminde beslenmenin yadsınamaz bir önemi var. Sağlıklı bir büyüme dönemi için bebeğin mutlaka alması gereken besinler varken annelerin asla yedirmemesi gereken yiyecekler de var.

BAL BEBEKLER İÇİN ÇOK TEHLİKELİ

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, bebeklerin 1 yaşına kadar yememesi gereken gıdalardan ilki bal. Birçok çiçek tozundan oluştuğu için yüksek dozlu bir alerjen olan bal, bebeklerde tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

YUMURTA AKI 9. AYDAN SONRA AZ MİKTARDA VERİLEBİLİR

Protein yapısı nedeniyle yüksek alerjik özelliğe sahip olan 
yumurtanın beyaz kısmı da yasaklı gıdalardan. Yumurta, alerjisi olmayan bebeklere 9 aylıktan sonra çok az miktarlarda başlanarak denenebilir.

İNEK SÜTÜ ALERJİ RİSKİ TAŞIR

İnek sütü de alerji riski taşır. 1 yaşına kadar direkt içirilmemelidir ama evde yoğurt mayalarken rahatlıkla kullanılabilir. Yoğurt haline geldikten sonra inek sütünün protein yapısı değiştiği için zararlı etkileri ortadan kalkar. Yoğurt 6. aydan sonra bebeklere her gün yedirilmeli.

ÇAYIN ÇOCUK BESLENMESİNDE YERİ YOK

Kafein içeren kahve, kakao, çikolata gibi besinler bebeği sinirli yapabildiği gibi kalsiyum ve diğer besleyici maddelerin emilimini de engeller. Çay da hiç besleyici değeri olmadığı gibi çocuklarda kansızlık yapabilir. Çocuk beslenmesinde hiç yeri yoktur, 1 yaşından sonra da verilmemeli.

HAZIR VE İŞLENMİŞ GIDALARDAN UZAK DURUN

Tatlandırıcı içeren her türlü hazır gıda, doğal olmayan meyve suları, hazır puding 1 yaşına kadar bebeklere yedirilmemeli. Salam, sosis ve sucuk gibi işlemden geçirilmiş etler, konserveler de 1 yaşından önce verilmemeli. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!