banner2

Bakan Koca açıkladı! SMA tedavisi için hastane kurulacak

Son dakika haberleri... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA hastalığıyla ilgili konuştu. Bakan Koca, nadir hastalıkların tedavisi için İstanbul'da yeni bir hastane kuracaklarını, bu hastanenin hücre ve gen terapilerinin uygulanmasına özel olacağını açıkladı.

Sağlık 07.06.2023, 10:59 07.06.2023, 11:39
Abone ol
Bakan Koca açıkladı! SMA tedavisi için hastane kurulacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün öğle saatlerinde yapılan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlarken SMA hastalığıyla ilgili önemli mesajlar verdi.

SMA konusunda son derece hassas olduklarını ifade eden Bakan Koca, bu hastalığın istismar aracı olarak kullanılmasına tahammüllerinin olmadığını söyledi.

GEN TEDAVİSİ UYGULANACAK

"Gen tedavisinin kimlere uygulanabileceği belirlendi" diyen Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı;

"SMA Bilim Kurulumuz var. Faydası ispat edilmiş olan ilacın temini sağlanıyor. Gen terapisi konusunda gelince, SMA Bilim Kurulu kimlere uygulanabileceğini belirledi, hangi hasta grubunda kullanılabileceğini tespit etti. Etkili olduğu bir hasta grubu var. Uygulanmak üzere planımızı yaptık. Yakında uygulamaya geçecek." 

''YENİ HASTANE KURULACAK''

Nadir hastalıkların tedavisi için İstanbul’da yeni bir hastane kuracaklarını belirten Bakan Koca, "Nadir hastalıkların tedavisi için İstanbul’da yeni bir hastane kuruyoruz. Bu hastane hücre ve gen terapilerinin uygulanmasına özel olacak. Hastane ile aynı kampüste bir de hücre ve gen tedavisinde kullanılan ilaçları üretecek tesis bulunacak. Böylelikle ilacı kendimiz üretip tedaviyi de kendimiz uygulayacağız." diye konuştu.

SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZLERİ

Sağlıklı yaşam konusunda önemli adımları olduğunu aktaran Koca, sözlerine şu şekilde devam etti; 

''65 yaş üstü vatandaşlarımıza, 250 kişiye bir hekim ve iki hemşire oranıyla hizmet vereceğimiz bir sistemi duyurmuştuk. Büyüklerimizin sağlık durumlarını yakın takip etmek üzere; Sağlıklı Yaş Alma Merkezlerinin kurulması için yönetmeliğimiz yayımlandı. 80 yaş üstünden başlamak üzere bu projemizi hayata geçiriyoruz. Yani her 250 kişi için bir yaşam merkezi, bir hekim, iki hemşire, bir tıbbi sekreter olmak üzere planladığımız bir uygulama. Büyüklerimizin herhangi bir sağlık sorunu, reçete veya rapor ihtiyacı olduğunda, uzaktan sağlık hizmeti sunumuyla birlikte bu merkezlerden hizmet almasını sağlayacağız. Gerektiğinde bu hastalarımız için hastane randevuları dahil tüm işlemleri takip edilecek. Kişi, sağlık sorunu yaşadığında o birimi arayacak. O birim gerektiğinde hastayı evinde ziyaret edecek, gerektiğinde hastanede refakat edebilecek. Bu uygulama yeni başlıyor."

''AİLE DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMASINI BAŞLATIYORUZ''

"Aile diş hekimliği uygulamasını Türkiye genelinde başlatıyoruz" diyen Bakan Koca, ''Aile diş hekimliği uygulamasının 3 ilde pilot olarak başladığını hatırlatan Koca, "Şimdi tüm Türkiye genelinde başlatıyoruz. Yaklaşık 10 bin kişiye bir aile diş hekimi olacak şekilde planladık. Yaklaşık 8 ila 10 bin arası aile diş hekimi bu projede görev alacak. Bu alanda halihazırda görev yapan diş hekimlerimize ilaveten yeni alımlar da yaparak bu sayıyı tamamlamayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!