banner2

Bakalım klozetin kapağını hâlâ açık tutacak mısınız? Banyonuz 8 saniyede bakterilerin istilasına uğruyor!

Ne yazık ki çoğu kişi klozetlerde bulunan kapakları kullanmıyor. Ancak tuvaletin temizlenmesi için kapak açıkken basılan sifon sebebiyle aslında banyo mikroplarla doluyor. Yapılan bir araştırma sırasında çekilen fotoğraflar bunu gayet açık şekilde ortaya koyuyor.

Sağlık 09.12.2022, 12:29 09.12.2022, 13:50
Abone ol
Bakalım klozetin kapağını hâlâ açık tutacak mısınız? Banyonuz 8 saniyede bakterilerin istilasına uğruyor!

Klozeti kullandıktan sonra sifonu çekmeden kapağını kapatıyor musunuz? Cevabınız hayır ise haberi okuduktan sonra bunu bir kez daha düşünmeniz gerekecek.

KLOZET KAPAĞI NE İŞE YARAR?

Tuvalete her gittiğimizde, bastığımız sifon sayesinde pislikler kanalizasyona giderken mikrop ve bakteri taşıyon binlerce zerre banyoya yayılıyor. Klozet kapağı işte bu yüzden var. 

Colorado Boulder Üniversitesi'nde yapılan yeni araştırma sayesinde, bu durumu görüntü ve fotoğraflarla anlayabilmek mümkün. 

Araştırmacılar sifonu çektiğimizde tuvaletten yayılan minik damlacık bulutlarını yakalamak için parlak yeşil lazerler ve kameralar kullandı. Çünkü bunlar o kadar küçük damlacıklar ki onları çıplak gözle göremeyiz. 

DAMLACIKLAR 1.5 METRE YÜKSEKLİĞE ULAŞIYOR

Gözlenen damlacıklar saniyede 2 metre hızla ilerleyerek toplam 8 saniyede 1,5 metre yüksekliğine ulaşıyor. Daha ağır damlalar hızla düşerken, daha küçük damlalardan bazıları havada birkaç dakikadan fazla kalabiliyor. Daha küçük damlacıklar ayrıca kılların arasından daha kolay kayabildikleri için burnu daha fazla istila edebiliyor. 

"Pek çok kişi muhtemelen tuvaletlerin aerosol yaydığını biliyordu, ancak onları göremediler" diyen İnşaat, Çevre ve Mimari Mühendisliği Profesörü John Crimaldi, "Bunun, bilenlerin bile düşündüğünden çok daha aktif ve hızla yayılan bir şey olduğunu gösteriyoruz." ifadesini kullanıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!