banner2

Bağışıklığı güçlendiriyor, kansere karşı koruyor: Bu yaz meyvesinden bolca yiyenler hastalık nedir bilmiyor!

Meyveler hem tatları hem sağlığa olan etkileri sebebiyle insanların severek tükettiği besinlerden. Yazın en lezzetli meyvelerinden biri de vişne. Ekşi bir tada sahip olan vişne adeta C vitamini deposu...

Sağlık 03.07.2022, 18:33 03.07.2022, 18:40
Abone ol
Bağışıklığı güçlendiriyor, kansere karşı koruyor: Bu yaz meyvesinden bolca yiyenler hastalık nedir bilmiyor!

Vişnenin faydaları nelerdir? Vişne insan sağlığını nasıl etkiler? İşte cevaplar...

Gülgiller familyasından olan vişne, kiraza benzemesiyle dikkat çekiyor. Rengi ve mayhoş tadı sebebiyle birçok kişi tarafından severek tüketilen vişne sağlık için de çok yararlı.

VİŞNENİN ŞEKER ORANI DÜŞÜK

Vişnenin şeker oranı kiraza göre daha düşüktür bu yüzden kan şekerini ani yükseltici özellikte değil. Kiraza göre kalorisi daha düşük olduğu için de daha çok miktarlarda tüketilebilir. Yüksek oranda C vitamini içeriğiyle dikkat çeken bir meyve olan vişne, aynı zamanda iyi bir A, E vitamini ve beta karoten kaynağı. Güçlü bir antioksidan kaynağı olma özelliği taşır.

KANSERE KARŞI KORUYUCU BİR MEYVE

İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller bağışıklığı güçlendirir. Hücre yenilenmesine katkıda bulunur. Kansere karşı koruyucu özelliktedir. Sindirim sistemini güçlendirir.
Sakinleştirici özelliği vardır ve depresyonun önlenmesine katkı sağlar.

CİLT SAĞLIĞINA OLUMLU ETKİLER VAR

Ciltteki yaşlanma etkilerinin önüne geçer. Cildi güzelleştirir. Kalp damar hastalıklarının önlenmesinde etkili olan vişne, içinde bulunan lifler sayesinde bağırsak sağlığının düzenlenmesinde de etkili. 

Hamilelikte düzenli tüketilen vişne içeriğindeki antosiyaninler ve diğer vitaminler sayesinde bebeğin beyin gelişimine olumlu katkıda bulunur. Ayrıca gebelikte anne sağlığının korunmasında da faydalıdır.

VİŞNE, İLAÇLARLA TÜKETİLMEMELİ

Vişne sağlık deposu bir meyve olma özelliğini taşısa da bazı kişiler için zararlı olabilir. Bu meyve, bazı ilaçlarla zararlı etkileşimlere girebilir. Aspirinle birlikte kullanılması böbrek sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden ilaçlarla aynı anda kullanılmamalı. 

Ayrıca bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara da neden olabilir. Kaşıntı, döküntü, egzama gibi şikâyetlerle karşılaşıldığında vişne tüketimi durdurulmalı ve doktora başvurulmalı.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!