Babalarına benzeyen çocuklar daha sağlıklı! Yapılan bir araştırma, baba-çocuk ilişkisinin sağlığı etkilediğini ortaya koyuyor!

Çocukların sağlıklı bir yaşam sürmesi, beslenme ve çevresel faktörlere bağlı. Yurtdışında yapılan bir araştırma ise bu konuya farklı bir pencere açıyor. Araştırma, doğduğunda babasına benzeyen ve 1 yaşına kadar babasıyla daha çok vakit geçiren çocukların daha sağlıklı olduğunu ortaya koyuyor.

Sağlık 30.07.2022, 11:58
Babalarına benzeyen çocuklar daha sağlıklı! Yapılan bir araştırma, baba-çocuk ilişkisinin sağlığı etkilediğini ortaya koyuyor!

Siz de doğum sonrası bebeği görenlerin "Aynı annesine/babasına benziyor" tarzındaki yorumlarına şahit olmuşsunuzdur. Peki anne ya da babaya daha çok benzeme durumunun, bebeğin sağlığı üzerinde etkili olabileceğini hiç düşündünüz mü?

BABALARINA BENZEYEN ÇOCUKLAR DAHA SAĞLIKLI

Yurtdışında yapılan bir araştırma doğduklarında babalarına benzeyen bebeklerin bir yaşına geldiklerinde daha sağlıklı olduklarını ortaya koyuyor. 

715 aileye ait veriler üzerinde gerçekleştirilen Kırılgan Aileler ve Çocuk Sağlığı Çalışmaları kapsamında, bebeklerin babalarıyla yüz benzerliklerinin, çocuğun sağlığına etkileri mercek altına alındı.

BABA VE ÇOCUK DAHA ÇOK VAKİT GEÇİRMELİ

Ve bu çalışma sonucunda babalarına benzeyen çocukların bir yaşına geldiklerinde daha sağlıklı oldukları tespit edildi. Tabi bu durumda çocukları kendine benzeyen babaların, evlatlarıyla ayda fazladan 2.5 gün birlikte vakit geçirdikleri gözardı edilmemeli...

ERGENLİKTE BABANIN ROLÜ BÜYÜK

Babanın evde daha fazla bulunup çocuğu ile ilgilenmesi ergenlik üzerinde de bazı etkilere sahip. Bu konuda yapılan bir araştırmaya göre ergenlik döneminde anlayışlı ve merhametli bir baba ile daha çok zaman geçiren birey, süreci daha kolay atlatıyor. Sıkıntıları rahatlıkla paylaşabilen ergen, depresyon gibi ruhsal sorunları daha nadir yaşıyor. 

Babanın ergenlik üzerindeki tek olumsuz rolü, çocuğu ile birlikteyken sürekli bir şeyler atıştırdıkları için, çocukta obezite riskini artırıyor olması...
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!