banner2

Ayakta su içerseniz ne olur?

Ayakta su içmek ile oturarak su içmek arasında ince çizgiler vardır. Bu ince çizgiler de sağlığımız için dikkat edilmesi gereken durumlardır. En iyisi bu duruma hem bilimsel hem de manevi yönden bir ışık tutarak, ayakta su içmenin zararları nelerdir başlığıyla ifade edelim.

Sağlık 02.02.2022, 12:44 02.02.2022, 12:44
Abone ol
Ayakta su içerseniz ne olur?

Gün içerisinde birçok aktivitede bulunduğumuzdan ve enerji harcadığımızdan sıvı kaybımız oldukça yüksek olur. Bu sıvı kaybını da su içerek yahut içimizi serinletecek herhangi bir içecekle karşılamak isteriz. Ancak içtiğimiz suyu çok zararlı veya yararlı hale getirmek yine bizim elimizde. Peki bu nasıl mümkün?

BİRKAÇ SANİYEDE MİDEYE GİDEN SU AYAKTA İÇİLDİĞİNDE NE GİBİ BİR ZARAR VERİR?

Kalabalık ortamlarda ayakta su içen birini gören büyüklerimiz hemen o kişiyi uyarma ihtiyacı hissederler; 'Aman çocuğum ayakta su içme.' diye. Bu durumun sebebini hiç düşündünüz mü? Sıradan bir su sadece. Birkaç saniye içinde mideye giden bu su, ayakta içildiği durumda ne gibi zararları vardır diye düşündürür herkesi.

MİDE VE BAĞIRSAK HASTALIKLARI RİSKİ ARTAR

Midemiz duruş şekillerimize göre farklılık göstermektedir. Otururken ve ayakta iken midemiz aynı pozisyonda olmayacaktır. Ayakta duran insanların sıvı tüketiminde, içilen sıvı doğrudan onikiparmak bağırsağına ulaşır. Bu sebeple içilen suyun içindeki mineraller, vücuda karışmadan su sindirilmiş olur. Bu durumda su sağlık için önemini kaybetmiş olur. Sadece su içmek için içmiş oluruz.

HADİSLER DE DE VURGULANMAKTADIR

Ayakta su içmenin zararlarını hadisler de vurgulamaktadır. Sadece günümüzde tehlike arz etmemiştir ayakta su içmek. Peygamberler döneminde de bu konunun insan sağlığı için ne derece tehlike oluşturduğu, hadisler aracılığı ile bilinmektedir.

MİKROPLAR VÜCUTTA KALMIŞ OLUR

Doğrudan onikiparmak bağırsağına ulaşan su, midede birikmez. Faydalarını saymakla bitiremediğimiz suyun vücuda hiçbir etkisi olmaz. Midede su olmayacağı için vücuttan mikroplar atılamaz. Bu durum da sizi gelecekteki hastalıklara hazırlar. Ayakta su içmenin zararları kısaca ifade edecek olursak, vücut direncinizi zayıflatır ve sizi mikroplarla tanıştırır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZ ZAYIFLAR

Ayakta su içtiğimizde midemizin ihtiyaç duyduğu su faydasız kalacaktır. Böylece susuz kalan mide bu alışkanlıktan sonra çeşitli rahatsızlıklara ortam hazırlayacaktır. Oturarak içilen suyun vücuda olan etkisi sayesinde, vücut direncimiz artacak daha sağlıklı olacağız. Suyun hayatımız için taşıdığı önemi bir kere daha fark etmiş oluruz.

ACELE İLE İÇİLEN SUYUN VÜCUDA HİÇBİR FAYDASI YOKTUR

Uzmanlar herhangi bir yerde acele içilen suyun, vücuda hiçbir faydası olmadığını ifade ederler. İmkan varsa bir yere oturup dik pozisyonda su içilmesini vurgularlar. Bu şekilde midede bir süre kalan su, vücutta gerekli işlevleri yerine getirecek ve metabolizmayı çalıştıracaktır. Mide asitleri çalışarak mikropları yok edecektir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!