banner2

Avuç içiniz çok mu terliyor? O belirtiler de varsa mutlaka doktora görünün

Bazen avuç içlerinizde inanılmaz oranda terleme fark edebilirsiniz. Genellikle normal kabul edilen bu durum bazen ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Düşük kan şekeri, hipotiroid, menopoz gibi durumlar avuçta terlemeye yol açarken bazı kanser türlerinde de bu semptom yaşanabiliyor.

Sağlık 20.09.2023, 12:59 20.09.2023, 13:18
Abone ol

Avuç içlerinde terleme genellikle altta yatan basit bir durumdan kaynaklanır. Ancak bazen ciddidir ve yaşam tarzı değişiklikleri veya bazı ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir.

STRES

Stres arttığında, kalbinizin daha hızlı atması, nefesinizin hızlanması ve avuçlarınızın biraz nemli olması normaldir. Stres normal savaş/kaç tepkisini harekete geçirir, bu da bize kendimizi bazı tehlikelerden koruma yolu verir. Bu, avuç içlerinin terlemesi gibi doğal fiziksel reaksiyonlara yol açabilir. Stres nedeniyle terleyen avuç içleri için en iyi uygulamalardan biri derin nefes almak. Bu, nabzı düşürür ve stresi azaltır.

HİPERHİDROZ

Aşırı aktif ter bezlerinin neden olduğu hiperhidroz, ısı, egzersiz veya altta yatan başka bir tıbbi durumdan kaynaklanmayan aşırı terleme ile karakterize edilen bir durum. Sıklıkla avuç içlerini etkiliyor, ancak aynı zamanda ayak tabanlarında veya yüzde de terlemeye de neden olabiliyor. Burada terleme genellikle vücudun her iki tarafında da meydana geliyor. Hiperhidrozlu kişilerde ciltte ter ve maya birikmesine bağlı olarak ikincil olarak kızarıklıklar da görülebiliyor. Terlemeyi kontrol altında tutmak genellikle reçeteli bir ter önleyici ile başlıyor. Şiddetli vakalarda, aşırı aktif ter bezlerini çıkarmak veya devre dışı bırakmak için ameliyat gerekebiliyor.

DÜŞÜK KAN ŞEKERİ

Genellikle yemekten birkaç saat sonra avuçlarınız terliyor mu? Bunlara açlık, halsizlik, titreme veya baş dönmesi hissi eşlik ediyorsa, yemekten sonra reaktif hipoglisemi veya düşük kan şekeri yaşıyor olabilirsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre, sorun genellikle diyabetli kişilerde ortaya çıkıyor. Diyabeti olmayan kişilerde düşük kan şekeri sorununu çözmek, lif ve protein içeren daha dengeli öğünler yemek, rafine karbonhidratları sınırlamak ve gün boyunca daha küçük öğünler yemek kadar basit olabiliyor. 

HİPERTİROİD

Bazen terli avuç içi, tiroid bezinin çok fazla tiroid hormonu tiroksin ürettiği bir durum olan hipertiroidizmin bir sonucu olabilir. Bu, vücut fonksiyonlarını hızlandırarak kişinin açıklanamayacak şekilde sıcak veya terli hissetmesine, hızlı veya düzensiz kalp atışına, kaygı veya sinirliliğe, uyku güçlüğüne, titremelere ve daha sık bağırsak hareketlerine neden olabilir. Hipertiroidizm tıbbi tedavi gerektirir, bu nedenle semptomlar yaşarsanız doktorunuzla görüşmeniz lazım. 

MENOPOZ

Menopoz, bir dizi yan etkiye neden olabilen östrojen hormonunun üretimindeki bir düşüşle tetiklenir. En yaygın olanlardan biri, vücudun aniden ısındığı veya kızardığı ve terlediği sıcak basmalarıdır. Ter genellikle göğüs, boyun ve yüz çevresindedir, ancak sıcak basmaları da avuç içi terlemesine neden olabilir. Nefes alabilen kumaşlardan yapılmış giysiler giymek, serin bir yatak odasında uyumak, baharatlı yiyeceklerden kaçınmak ve taşınabilir bir vantilatöre sahip olmak, teri kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

KULLANILAN İLAÇLAR

Yeni bir ilaca başladıktan sonra avuç içleriniz terlemeye başlamış gibi görünüyorsa, suçlu o ilaç olabilir. Depresyon, bunama, Parkinson hastalığı ve kronik ağrıyı tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar buna neden olabilir.

ENFEKSİYON

Nadir durumlarda aşırı terleme, tüberküloz veya sepsis gibi ciddi bir bakteriyel enfeksiyonun belirtisi olabilir. 

DİĞER DURUMLAR

Terli avuç içi genellikle açık ve tedavisi kolay bir nedene sahiptir. Bununla birlikte, bazı nedenlerle aşırı palmar terleme, sıtma, belirli nörolojik durumlar veya belirli kanserler gibi altta yatan ciddi bir sorunun sonucu olabilir.

Aşırı terlemeniz geçmiyorsa, terlemenin şiddeti veya sıklığı değişti ise, avuç içlerinin terlemesi günlük hayatınızı etkiliyor, size sosyal veya duygusal rahatsızlık veriyorsa, terlemeye göğüs ağrısı, mide bulantısı veya baş dönmesi eşlik ediyorsa mutlaka doktora görünmeniz gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!