banner2

Aslında ilaç kullanmaya gerek yok mu? Tek başına beslenme ile hastalıklar tedavi edilebilir mi?

Beslenme, kişinin sağlığında önemli rol oynuyor. Hastalıkların önlenmesinde ve tedavi sürecinde de kullanılan gıdalar çok büyük etkilere sahip. Sağlıklı bir beslenme tarzı, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

Sağlık 30.11.2022, 13:07
Abone ol
Aslında ilaç kullanmaya gerek yok mu? Tek başına beslenme ile hastalıklar tedavi edilebilir mi?

Beslenmenin, kişinin sağlığında önemli bir rol oynadığı dünya çapında sağlık uzmanları tarafından iyi biliniyor. Bununla birlikte, hastalıkların önlenmesi ve yönetiminde beslenmenin rolü ve şifa verme gücü, birçok kişi tarafından sorgulanıyor. 

Bazı hastalıkların tedavisinde geleneksel tıbbın yerini alamasa da sağlıklı bir diyet, daha güçlü bir bağışıklık sistemi ve çeşitli hastalıklar için risk faktörlerinin azaltılması gibi birçok sağlık yararı ile ilişkilendiriliyor.

Taze ve besleyici yiyecekler yemek, sağlık için gerekli olan belirli besin maddelerini sağlamaya yardımcı olduğundan son derece önemli.

VİTAMİN VE MİNERALLER

Temel vitamin ve minerallerdeki eksiklikler, bağışıklık sistemi işlevinin düzensizliği, hastalıklar için çeşitli risk faktörlerinin artması yoluyla ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

YARARLI BİTKİLER

Polifenoller, birçok sağlıklı gıdanın içerdiği faydalı bitki bileşikleri sınıflarından biri. Antioksidan özellikleri, hücreleri çeşitli hastalıkların gelişmesine yol açan oksidatif stresten koruyabilir.

LİF

Yeterli diyet lifi alımı, sindirime yardımcı olduğu ve yararlı bağırsak bakterilerini beslediği için hastalığa karşı korunmaya , vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

PROTEİN VE SAĞLIKLI YAĞLAR

Proteinleri oluşturan amino asitler, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına, metabolizmaya, büyümeye ve kas sentezine yardımcı olurken, sağlıklı yağ asitleri vücudun besinleri emmesine ve enerji sağlamasına yardımcı olur.

Sağlıklı bir beslenme ömrü uzatır, genel yaşam kalitesini artırır ve çeşitli hastalıklara karşı korur. İşlenmiş gıdalardan zengin bir beslenme ise bağırsak mikroflorasına zarar verir, kronik iltihaplanmayı artırabilir ve genel hastalık riskini artırır.

Belirli beslenme seçimleri hastalık riskini önleyebilse veya azaltabilse de, bazı hastalıkları tek başına diyetle önlemek veya tedavi etmek imkansız. Bu nedenle, sağlıklı bir diyet, kötü yaşam tarzı alışkanlıklarını, genetik yatkınlığı veya bir hastalığın gelişimi ile ilgili diğer faktörleri telafi etmek için yeterli değildir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!