banner2

Aşırı terleme hastalık belirtisi olabilir! Ne zaman doktora gitmeli?

Gün içinde vücudumuzda bazı rahatsızlıklar hissedebiliyoruz. Bunu genellikle önemsemiyor ve doktora danışmıyoruz. Ancak bazı belirtiler ciddi hastalıkları haber veriyor olabilir. Kalp sorununa işaret eden aşırı terleme gibi.

Sağlık 23.03.2023, 09:56
Abone ol
Aşırı terleme hastalık belirtisi olabilir! Ne zaman doktora gitmeli?

Hiç sırtınızda bir sancı hissedip kanser olduğunuzu düşündünüz mü? Çoğu zaman, muhtemelen sadece kötü bir şilteden veya tenis kortunda aşırıya kaçmanın bir sonucu olarak kas ağrısı hissediyorsunuzdur. Ancak bazı belirtiler ciddi bir hastalığın veya daha fazla araştırma gerektiren bir durumun ilk belirtileri olabilir. 

İşte vücudunuzun size bir şeylerin doğru olmadığını söylemeye çalıştığı beş uyarı işareti.  

BAŞ DÖNMESİ

Baş dönmesi, çok hızlı ayağa kalkmaktan veya biraz susuz kalmaktan kaynaklanabilir. Ancak bu durum aynı zamanda bir beyin probleminin, mide-bağırsak sisteminizde bir sorunun, görüşünüzü veya iç kulağınızı etkileyen bir durumun işareti olabilir. Anemi adı verilen düşük hemoglobin de baş dönmesine yol açabilir. Bunun yanı sıra yüksek tansiyon, düşük tansiyon ve çok düşük basınç seviyeleri de baş dönmesine, yorgunluğa ve genel halsizliğe neden olur. Baş dönmesi ayrıca yüksek veya düşük kan şekeri, diyabet, tiroid hastalığı veya kardiyovasküler rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. 

FAZLA TERLEMEK

Aşırı terleme, menopoz, obezite, çok fazla egzersiz, kaygı, stres hatta çok baharatlı yiyeceklerden kaynaklanabilir. Ancak aşırı terleme ayrıca tiroid problemlerini, diyabet veya kalp problemlerini de gösterebilir. Uzmanlara göre bazı enfeksiyon ve kanserlerin yanı sıra yüksek tansiyon ilaçları ve antidepresanlar da aşırı terlemeye yol açabiliyor. 

HER ZAMAN ÜŞÜMEK

Sürekli üşümek, hipotiroidizm, anemi, zayıf kan dolaşımı veya düşük vücut yağı gibi bir dizi sağlık sorununa işaret edebilir. Hipotiroidizm, tiroid bezinizin metabolizmanızı ve vücut ısınızı düzenlemek için çok az hormon üretmesidir. Düşük kan şekeri veya hipoglisemi de bu konuda pay sahibi olabilir. 

AÇIKLANAMAYAN KİLO KAYBI

Açıklanamayan kilo kaybı genellikle bir veya iki öğün atlamaktan daha ciddi bir şeyin işaretidir. Mide kanseri, tiroid problemi, Crohn hastalığı, kardiyovasküler problem, Addison hastalığı, Parkinson hastalığı, AIDS, gastrointestinal problemler, diş problemleri, depresyon veya anksiyete, reçeteli ilaçların yan etkileri, çölyak hastalığı, diyabet buna sebep olabilir .

CİLTTE OLUŞAN LEKELER

Cildinizdeki olağandışı benler veya lekeler, cilt kanseri belirtisi olabilir. Benler veya çiller yuvarlak, simetrik veya değişmiyorsa, muhtemelen sorun yoktur. Ancak, lekeler yeni, büyüyen, asimetrik veya net sınırları olmayan türden ise, ölümcül bir cilt kanseri türü olan melanom belirtisi olabilir. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!