banner2

Aşırı meyve tüketimi depresyona yol açıyor! Kilo problemine sebep olan fazla meyve yemek, iyi kolesterolü azaltıyor!

Meyve tüketmek, sağlığa birçok fayda sunsa da aşırı tüketimi, bazı rahatsızlıkları beraberinde getiriyor. Gereğinden fazla meyve tüketimi kandaki ürik asit seviyelerini artırma etkisine sahip. Gün içinde 20 gramdan fazla meyve yemek kilo problemine de yol açıyor.

Sağlık 04.10.2022, 21:03
Abone ol
Aşırı meyve tüketimi depresyona yol açıyor! Kilo problemine sebep olan fazla meyve yemek, iyi kolesterolü azaltıyor!

Meyve tüketmek sağlıklı mı sağlıksız mı? Günde kaç gram meyve tüketilmeli? Aşırı meyve tüketimi nelere yol açar? İşte cevaplar...

Rengarenk ve birbirinden güzel tatlara sahip olan meyveler insanı adeta cezbediyor. Gün içinde birkaç öğünde bolca meyve tüketmenin sağlığa çok fazla faydası olduğu düşüncesi ne yazık ki toplumda yer etmiş yanlış bir kanı. 

GUT KRİZİNİ ARTIRIYOR

Uzmanlar aşırı meyve tüketiminin sağlığa büyük oranda zarar verdiğini söylüyor. Bu alışkanlık, kandaki ürik asit seviyelerini ve gut krizlerini arttırabilme etkisine sahip.

KİLO ALIMINA YOL AÇIYOR

Depresyona bile yol açabilen fazla miktarda meyve tüketimi, yüksek fruktoz içerdiğinden dolayı vücuda fazla miktarda kalori girmesine sebep oluyor ve bu da kilo sorununu beraberinde getiriyor. 

İYİ KOLESTEROLÜ AZALTIYOR

Aşırı meyve yemek, kan basıncı yüksek olanlarda tansiyonun ayarını da güçleştiriyor. Kanda trigliserid isimli yağı da arttırabilirken iyi kolesterolün azalmasına da yol açıyor.

GÜNDE 20 GRAMI GEÇMEMELİ

Meyve tüketimi gün içinde 20 gramı geçmemeli. Özellikle şeker ve gut hastaları meyve yemek konusunda çok dikkatli olmalı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!