banner2

Aşırı hassas insanların özellikleri nelerdir? Duyguları ile hareket eden bu tip insanlar sanata meyillidir!

Hayat içinde türlü türlü insanla karşılaşıyoruz. Kimi sorumsuz kimi çok neşeli kimi mutsuz kimi ise çok hassas. Hassas olmak, bu saydıklarımızın içinde insanı en fazla yoranı belki de. Çünkü her şeyden en üst düzeyde etkilenen bu tip insanlar yaşadıkları özgüven eksikliği sebebiyle her zaman kendilerini değersiz hisseder. Bununla başa çıkmak için ise bir terapist yardımı almak şart.

Sağlık 05.07.2022, 15:31
Abone ol
Aşırı hassas insanların özellikleri nelerdir? Duyguları ile hareket eden bu tip insanlar sanata meyillidir!

Aşırı hassas insanların belirtileri nelerdir? Aşırı hassas insanlar kolay mı yıpranır? Aşırı hassas olmanın önüne nasıl geçilir? İşte cevaplar...

Duygularıyla hareket eden insanlar, gerçek dünyanın acımasızlığı karşısında en büyük darbeyi yiyenler aslında. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmek ve aşırı empati, zamanla özgüven eksikliğini beraberinde getirip kişiyi değersiz bir konumda hissetirir.

Ben de duygusalım diyorsanız bir adım ötesi olan "aşırı hassaslık" evresine geçmeden önleminizi almanız gerekiyor. Çünkü aşırı hassas olan insanlar da bir yerde duygularının esiri olmuş durumda.

DUYGULARDAN ÜST DÜZEYDE ETKİLENİYORLAR

Aşırı hassas insanlar, öfke, üzüntü, neşe gibi temel duygular veya şüphe, stres, heyecan gibi duygulardan üst düzeyde etkilenir. Bir konuya hüzünlenen kişi gözyaşlarını tutmakta zorlanır. Kişinin nerede, ne zaman, ne tepki vereceğini yönetebilmesi lazım.

Aşırı hassas ve duyarlı insanların bir başka büyük özelliği de; özgüven eksikliği! Kendisini sürekli karşılaştırma eğiliminde olur. Kaygılı hissetmeye ve anksiyeteye daha yatkındır. En ufak bir yorum veya eleştiriden çok fazla etkilenir.

AŞIRI HASSAS KİŞİLER SANATA MEYİLLİDİR

Aşırı duyarlı kişiler, büyük bir yaratıcılık ve estetik bakış açısına sahip olur. İç dünyaları oldukça zengin, sanata, estetik ve güzelliğe karşı ilgilidir. 

Bu kişiler, aşırı düşünmeye eğilimli olur. Her şeyi kafaya takar. Detaycıdır. Karar vermekte zorlanır. Yanlış kararlar almak kişiyi ürkütür. 

AŞIRI HASSAS İNSANLAR HER ZAMAN YORGUNDUR

Hassas insanlar, kendisi dışında çevresinde olup bitenlere karşı algıları çok daha yüksek insanlardır. Öyle ki, çoğu zaman tüm bu bilgilerle uğraşmaktan çok yorgun hissedebilirler ve dinlenmek veya yalnız kalmak için gün içinde zaman kovalayabilirler.

Aşırı duyarlı insanlarda çok çeşitli profiller vardır. Kimisi aşırı içe dönük ve sessiz olurken, kimisi herkesi rahat ettirmeye çalışan ve oldukça arkadaş canlısı veya dışa dönük insanlar olabilir. Yani her utangaç ve çekingen insan aşırı duygusal ve aşırı hassas olmak zorunda değil.

Bu sayılan belirtileri yaşayanların aşırı duyarlılığının tespiti için bir psikologdan randevu alması gerekir. Aşırı duyarlılığı yönetmek için, bir terapistle görüşmek faydalı olacaktır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!