banner2

Aşırı düşünüp kendinizi hasta mı ediyorsunuz? Overthinking sendromu nedir?

Aşırı düşünme anlamına gelen son zamanların en çok konuşulan terimi overthinking, kişinin psikolojisini ve ruh sağlığını bozan bir psikolojik rahatsızlık. Sendromda sürekli geçmişte yaşanan şeyleri düşünen kişi zamanla uykusuzluk ve iştahsızlık gibi sorunlar yaşamaya başlıyor. Fazla düşünme sorunu ile baş etmek ise mevcut.

Sağlık 30.09.2022, 15:52
Abone ol
Aşırı düşünüp kendinizi hasta mı ediyorsunuz? Overthinking sendromu nedir?

Overthinking nedir? Overthinking belirtileri nelerdir? Overthinking ile nasıl baş edilir? İşte cevaplar...

Sürekli geçmişi düşünüyor ve bu düşüncelerden dolayı uykusuz mu kalıyorsunuz? Yaşadığınız bu durum aslında Overthinking adı verilen bir sendrom olabilir. Türkçe'de aşırı düşünme anlamına gelen bu sendrom, zamanla kişinin psikolojisini bozmaya başlar.

Olumsuzsuz hisler yaratan şeyleri gereğinden fazla düşünmek overthinking sorununun en yaygın belirtisilerinden biri. Bunun dışında yaşanan utanç verici anları akılda tekrar tekrar canlandırmak, yeni veya önemli bir karar verilmesi gereken zamanlarda yalnız hissetmek, çok düşünmekten uykusuz kalmak ve iştahsızlık yaşamak da bu sendromun en bilinen belirtileri.

STRES ANINDA GERİ ÇEKİLİN

Fazla düşünme sorunu ile baş etmeyi sağlayacak bazı yöntemler de var elbette. Bunun için öncelikle bu sorunun ne zaman başladığını fark etmeyi öğrenmeniz gerekir. Kendinizden şüphe duyduğunuzda veya stresli ve endişeli hissettiğinizde, geri çekilin ve duruma nasıl tepki verdiğinize bakın.

MUTLU OLDUĞUNUZ ŞEYLER YAPIN

Sizi düşünmekten uzaklaştıran mutlu edecek şeyler yapın. Dikkatinizi dağıtan ve sizi mutlu eden şeyleri bulun ve onlara sımsıkı tutunun.

DERİN NEFES ALIN

Çok düşünme anı farkedildiği zaman hemen derin bir nefes alın. Boynunuzu ve omuzlarınızı gevşetmek için rahat bir yere oturun. Bir elinizi kalbinizin, diğer elinizi karnınızın üzerine koyun. Burnunuzdan nefes alıp verin.
Bu egzersizi günde 3 kez yapabilirsiniz. 

BU KADAR DÜŞÜNMEYE DEĞER Mİ?

Aşırı düşünmeye başladığınızda kendinize "Bu kadar çok düşünmeme değer mi?” diye sorun. Kendinize bu soruları sormak, overthinking sorununuzun çözümü için büyük bir adım olabilir.

MÜKEMMELLİK, HEDEFİNİZ OLMASIN

Mükemmeli beklemek gerçekçi değildir ve olumsuz sonuçlara neden olur. Bunun mükemmel olması gerekiyor diye düşünmeye başladığınızda kendinize şunu hatırlatın: Mükemmeli beklerken ilerleme kaydetmek mümkün değildir

BAŞARISIZLIKLARA ODAKLANMAYIN

Geçmişte başarısız olmanız, sürekli başarısız olacağınız anlamına gelmez. Asla unutmayın, her fırsat yeni bir başlangıçtır.

ANI YAŞAYIN

Gelecekte ne olacak veya geçmişte neden böyle oldu diye düşünerek zaman harcamak size bir şey kazandırmaz. Bunun yerine bu zamanı sizi mutlu eden şeylere harcayın.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!