Aşil tendonu kopması nedir? Bu belirtiler varsa doktora gidin...

Aşil tendonu nedir? Nasıl kopar? Yaklaşık 6 cm uzunluğundaki aşil tendonu, bacağın baldır kaslarının büyük tendonu, ayak bileğinin arkasında topuğa tutunur. Aşil tendonu kopan hastalara uygulanan tedavi yöntemi ile ilgili detaylar...

Sağlık 06.05.2022, 02:47
Aşil tendonu kopması nedir? Bu belirtiler varsa doktora gidin...

Aşil tendonu hakkında merak edilenleri derledik. Baldırın arka bölümündeki kas grubunun topuk kemiğine birleşmesini sağlayan yapıya Akhilleus'un öyküsünden esinlenilerek Aşil tendonu adı verilmiştir. İnsan vücudunun arka bölümünde yer alan bir kas grubu olarak bilinen tendon, en kuvvetli dokular arasında yer almaktadır. Kasları kemiklere bağlayan bu yapı dışarıdan gelebilecek darbelere karşı vücudu korur. Kopması sonucunda vücudun normal seyrinde aksaklıklar meydana gelir.

AŞİL TENDONU KOPAN KİŞİNİN AYAKTA DURMASI ÇOK ZORDUR

Sporcular için oldukça kötü bir sakatlık olan aşil tendonunun kopmasının tıptaki adı "Aşil Tendon Rüptürü" denmektedir. Aşil tendonunun kopması kişinin günlük hayatta yaptığı basit hareketlere kadar vücudu etkiler. Bu noktada yürümede zorlaşma hatta derin yırtık ve kopmalarda ayakta durmakta zorlanma gibi etkiler görülür.

Kopma sonucu şiddetli bir ağrı hissedilir. Şişmeler ve hareket ettirememeler kopmaya dair en önemli belirtiler arasında yer alıyor.

TEDAVİSİ

6 ile 10 hafta kadar uzun bacak alçısı uygulanmakta ve fizik tedavi sonucunda tendon iyileştirilmektedir. Steroid gibi maddeler içermemek kaydıyla antiinflamatuar kullanımı yapılabilir. Uzun zaman alan tedavi süreci nedeniyle spor aktivilerine ve normal hayat aktivitelerine dönüş geç olmaktadır.

BELİRTİLERİ

Tendon üzerinde şişlik,

Koşma gibi egzersizlerin ardından, sürekli kötüye giden ağrı ve sızlamalar,

Bacakta güç kaybı hissi

Sabahları uyandıktan sonra ilk 2-3 dakika topuğun 3- 4 cm üstünde hissedilen hassasiyet

Koşmadan hemen sonra, tendonda hissedilen lokalize veya diffüz ağrılar

Kasın kullanılmasıyla tendon sertliğinin gözle görülür şekilde azalması

UYARI

Başka bazı rahatsızlık durumlarında da yukarıdaki semptomlar meydana gelebildiği için en güvenilir teşhis açısından ortopedi uzmanına görünmelisiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!