banner2

Aralıklı oruç gerçekten sağlıklı mı? Aşırı yeme veya kusma gibi yeme bozukluklarına yol açabiliyor

Sağlıklı yaşam ve zayıflama amacıyla yapılan aralıklı oruç uygulamasının yan etkileri olabilir. Yapılan çalışmalarda aralıklı oruç tutmanın, düzensiz yeme davranışlarıyla önemli ölçüde ilişkili olduğunu ortaya çıktı. Uzmanlar tarafından, aralıklı orucun, aşırı yeme ve kusmanın yanı sıra zorlayıcı egzersiz yapma gibi sonuçları beraberinde getirebildiği vurgulandı.

Sağlık 23.11.2022, 13:48 23.11.2022, 15:26
Abone ol
Aralıklı oruç gerçekten sağlıklı mı? Aşırı yeme veya kusma gibi yeme bozukluklarına yol açabiliyor

Aralıklı oruç, yalnızca sınırlı bir zaman aralığında yemek yeme ve günün geri kalan saatlerinde oruç tutmayı ifade eden bir diyet şekli. 
Bu yöntem kişiyi hem zayıflatıyor hem de sağlığı olumlu etkiliyor. Ancak yapılan yeni bir çalışma, bu yeme düzeninin tehlikeli yan etkilere yol açabileceğini gösteriyor. 

Çalışmanın arkasındaki uzmanlar, aralıklı oruç tutmanın düzensiz yeme davranışlarıyla önemli ölçüde ilişkili olduğunu keşfetti. Bu durum kadınlar için, aşırı yeme ve kusmanın yanı sıra zorlayıcı egzersizleri içeriyor. 

AÇLIĞI GÖZ ARDI ETMEK TEHLİKELİ

Kişi genellikle sağlıklı olmak için aralıklı oruç uygulamasına başlar, Çünkü bu sağlıklı olarak tanıtılan bir şeydir. Ancak, yiyecek alımını kısıtlamak diğer aşırı yeme davranışlarına yol açabilir. Açlığı göz ardı etmek, açlığın oluşmasına neden olarak aşırı yeme ve tıkınırcasına yemeye neden olabilir. Bu davranışlar, aşırı egzersiz veya kusma gibi telafi edici davranışları da tetikleyebilir.

ARALIKLI ORUCUN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Tüm bunların yanında aralıklı oruç baş ağrısı ve baş dönmesi, sindirim bozukluğu ve kabızlık, su kaybına veya az su tüketimine bağlı metabolik yapının bozulması, sinirlilik ve ruh hali değişimleri, düşük enerji, halsizlik ve yorgunluk hali ve uyku bozukluklarına yol açabilir. 

Uzmanlar yeme bozukluğu öyküsü olanların hiçbir koşulda asla aralıklı oruç tutmaması gerektiğini belirtiyor. Onlara göre vücudumuz gece boyunca uykudayken doğal olarak oruç tutuyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!