Yandex Metrica

Anne yanında yatan çocuklara bakın ne oluyor! Araştırmaların sonucu şaşırtıyor

Anne yanında yatan çocuklara bakın ne oluyor! Araştırmaların sonucu şaşırtıyor

Bebeğinizi veya küçük çocuğunuzu özgüven kazansın diye ayrı odada yatırıyorsanız bir kez daha düşünün. Yapılan araştırmalara göre bebeğin anne yanında yatması sanılanın aksine zarardan çok yarar sağlıyor. Çocuk doktoru Hüseyin Tapik'e göre belli bir yaşa kadar çocuklar anne yanında yatmalı. İşte bunun nedeni. 

Sağlık

31.05.2024, 14:09

Günümüzde kendine güvenli yetişmesi adına bazı anneler çocuklarını ayrı odada yatırıyor. 

Özgüvenli olması için bebeğini daha birkaç aylıkken uyku eğitimine tabi tutan ve kokusunu almasını sakıncalı bulan anneler var. 

Cinsellikle ilgili doğru bilinen 6 yanlış! Jinekolog Olga Ulankina açıkladı: Adet döneminde... Cinsellikle ilgili doğru bilinen 6 yanlış! Jinekolog Olga Ulankina açıkladı:... Haberi Görüntüle

İLK 5 YIL ANNE YANI ÇOK ÖNEMLİ

Oysa yapılan araştırmalar ilk 5 yılı çocukla aynı odayı ya da yatağı paylaşmanın psikolojik olarak hiçbir riski olmadığını, hatta olumlu etkileri olduğunu gösteriyor. 

Çocuk Gelişimci Bahar Aktan da kişisel sosyal medya hesabından bu konuya değindi. 

Aktan paylaşımında konuyla ilgili yapılan araştırmalardan örnekler verdi.

Bu gen sizde eksikse obez olabilirsiniz! Araştırmada ortaya çıktı Bu gen sizde eksikse obez olabilirsiniz! Araştırmada ortaya çıktı Haberi Görüntüle

Gebelikte sigara içerseniz ne olur? Kadın doğum uzmanı tehlikeleri sıraladı! Haberi okuyan kadınlar hemen bırakıyor Gebelikte sigara içerseniz ne olur? Kadın doğum uzmanı tehlikeleri sıraladı!... Haberi Görüntüle

ÇOCUKLUKTA ANNE İLE YATMAK İSTİYORLAR

2005’te İsviçre’de yapılan bir araştırma, 4 yaşındaki 500 çocuğun neredeyse yüzde 40’nın en az haftada bir kez anne babalarının yatağında yattığını gösteriyor. 

İlginç olan, bebekliklerinde anne babalarından ayrı yatan çocukların okul çağında onların yanında yatma oranı daha az değil.

Bu da bir bebeği ayrı bir odaya koyarak ona bağımsızlığı öğretemeyeceğiniz açıkça vurguluyor. 

Zira çocuklar çocuklukları boyunca anne babalar ile yakın temas halinde olmaya ihtiyaç duyuyor.

Göz ve ağızda kuruluğa dikkat! Tedavisi olmayan bir sendroma işaret ediyor Göz ve ağızda kuruluğa dikkat! Tedavisi olmayan bir sendroma işaret... Haberi Görüntüle

PSİKOLOJİK SORUNLARA YOL AÇMIYOR

Bilimsel araştırmalar bizi ayrıca bir bebekle, yürüme ya da anaokulu çağında bir çocukla birlikte yatmanın büyüdüklerinde psikolojik sorunlara neden olmayacağını da gösteriyor. 

2002’de yapılan araştırmalar net bir şekilde şunu ortaya koyuyor:

“6 yaşında uyku problemi, cinsel patoloji ya da başka problemli bir durum varsa bunun bebeklikte ve küçük çocuklukta anne babayla yatmakla bir bağlantısı yok. 18 yaşında da bir patoloji ya da problem varsa bunun bebeklikte ve küçük çocuklukta anne babayla yatmakla bir bağlantısı yok."

Aynı araştırma, anne babayla yatmanın problem yaratmamadığı gibi çocuğun zekasına da olumlu etkilediğini gösteriyor.

Uzmanlar anne babaları uyardı: Bu ses bebekleri sağır ediyor Uzmanlar anne babaları uyardı: Bu ses bebekleri sağır ediyor Haberi Görüntüle

Doğal müshil etkisi var! Bu meyveden iki tane yiyen tuvaletten çıkamıyor Doğal müshil etkisi var! Bu meyveden iki tane yiyen tuvaletten... Haberi Görüntüle

OBEZİTE RİSKİNİ AZALTIYOR

2012’de Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre ise, anne babayla aynı yatakta yatmak çocuğun gelecekteki obezite riskini azaltıyor. 

600 çocuktan toplanan veriler incelendiğinde araştırmacılar anne babalarıyla hiç yatmamış çocukların aşırı kilolu olma olasılığının diğerlerine göre üç kat daha fazla olduğunu gösteriyor. 

Bu sonuçları yorumlayan doktor Nanna Olsen şöyle diyor: 

“Anne babanın sosyal desteği ya da gece boyunca anne babanın yatağına girmeye izin veren diğer olumlu psikososyal etkiler çocukları aşırı kilodan koruyor; diğer yandan anne babanın yatağına girmeye izin verilmemesi ile gelen reddedilme hissi aşırı yemeye ve kiloya neden olabiliyor.”

Doğal müshil etkisi var! Bu meyveden iki tane yiyen tuvaletten çıkamıyor Doğal müshil etkisi var! Bu meyveden iki tane yiyen tuvaletten... Haberi Görüntüle

ÇİN'DEKİ UYGULAMA ŞAŞIRTIYOR

Dünyanın pek çok yerinde özellikle Asya’da çocukların anne babalarıyla aynı yatağı ya da odayı paylaşması normal kabul ediliyor. 

Çin’de çocukların yüzde 40’ı 6 yaşa kadar rutin olarak anne babalar ile aynı yatakta ya da aynı odada yatıyor. 

Şükretmek yaşam süresini etkiliyor! 49 bin kadın üzerinde araştırma yapıldı Şükretmek yaşam süresini etkiliyor! 49 bin kadın üzerinde araştırma yapıldı Haberi Görüntüle

"BEBEĞİN ANNE KOKUSUNU ALMASI LAZIM"

Çocuk doktoru Hüseyin Tapik de araştırmaları destekleyen bir video hazırladı. 

"Zaman zaman bebeğin kişisel gelişimi için ayrı odada yatırıldığını duyuyorum ve çok üzülüyorum" diyen Tapik, bebeğin gerçek kişisel gelişimi için devamlı annenin kokusunu, annenin duyusal iletişimini sağlaması gerektiğini vurguladı.

Çocuk doktoru şu ifadeyi kullandı:

"Bebekler mutlaka annenin yanında olmalı. Eğer ayrı bir yatakta ise anne yatağına bitişik olmalı ama arada hapishane engelleri gibi engeller olmamalı. Bebek istediğinde annesine ulaşabilmeli." 

Vegan beslenme sağlık için yetersiz bulundu! Araştırma sonucu şaşırtıyor Vegan beslenme sağlık için yetersiz bulundu! Araştırma sonucu şaşırtıyor Haberi Görüntüle

ANNENİN EŞYALARINI KULLANMAK ALDATMACA

Hüseyin Tapik'in dikkat çektiği bir diğer nokta bebeğin yanına kokusunu alsın diye annenin eşyalarını koymak. 

Bunun bir aldatmaca olduğunu söyleyen çocuk doktoru, 2 yaşına kadar bebeklerin annelerinin yanında yatması gerektiğini kaydetti.

 

 

 

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Saadet Diş

TRHaber.com - Sağlık


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading