banner2

Anne adaylarının en büyük şikayeti: Uykusuzluk! Gebelikte yaşanan uykusuzluğu tetikleyen birçok unsur var!

Bir kadının hayatındaki en güzel dönem hamilelik. Bazı zorlukları olsa da bu süreçte edinilen her tecrübe anne için çok özel. Karnında bir canlı büyüten anne adayının bu dönemde en çok yakındığı konu ise uykusuzluk. Mide bulantısı ve yanması, bacak krampları, tuvalete gitme ihtiyacı ve annenin duygusal değişimi uyku kalitesini olumsuz etkiliyor. Rahat bir gece uykusu için anne adayının beslenme ve egzersiz konusuna dikkat etmesi gerekiyor.

Sağlık 24.08.2022, 22:44 24.08.2022, 22:54
Abone ol
Anne adaylarının en büyük şikayeti: Uykusuzluk! Gebelikte yaşanan uykusuzluğu tetikleyen birçok unsur var!

Gebelikte uykusuzluk sebepleri nelerdir? Gebelikte rahat uyku için nelere dikkat edilmeli? Gebelikte uygun uyku pozisyonları nelerdir? İşte cevaplar...

Gebelik, dünyaya yeni bir canlı getirmeye vesile olma heyecanı, kadınların yaşadığı en özel duygu. Bu 9 aylık süreç bazı zorlukları beraberinde getirse de her anı çok kıymetli. 

Anne adayları gebelik boyunca hormonların etkisiyle farklı belirtiler yaşıyor. Bu belirtilerin her biri ise ayrı ayrı uykuya etki ediyor. Hamileliğin ilk günlerinden itibaren vücutta büyük bir hızla yükselen progesteron hormonu, bitmeyen mide bulantısı ve yanmalar, gece uyandıran bacak krampları, sürekli tuvalete gitme ihtiyacı ve annenin duygusal olarak yaşadığı değişimler uyku kalitesini bozuyor.

BESLENME UYKU ÜZERİNDE ÇOK ETKİLİ

Gebelikteki uyku düzenini, ne yediğiniz ve ne zaman yediğiniz de etkileyebilir. Kahve, çay, kola gibi kafeinli içecek ve yiyeceklerden uzak durmak, bunları öğleden sonra ve akşam tüketmemek gerekir. Ayrıca mideye dokunan acılı, ekşili, yağlı yiyeceklerden uzak durmak, yatmadan 2 saat önce katı gıda almamak da etkili olur. 

ASİTLİ İÇECEKLER KRAMPLARA YOL AÇAR

Asitli içeceklerdeki fosfor, vücudun kullanabileceği kalsiyum miktarını azaltır, bu da kramplara sebep olabilir. Bu tarz bir problem yaşamamak adına anne adayı kalsiyum içeren besinler yönünden zengin gıdalar tüketmeli.

GÜN İÇİNDE ŞEKERLEME YAPMAK DİNÇ HİSSETTİRİR

Beslenmenin yanında dinlenmek de annenin dinç hissetmesini sağlar. Gün içerisinde 30-60 dakikalık bir uyku; anne adayını daha fazla enerjik yapar, hafızayı keskinleştirir ve genellikle yorgunluk hissini azaltır. Özellikle öğleden sonra 2-4 saatleri arasında yapılacak 30 dakikalık şekerleme yararlı olacaktır. 

EGZERSİZ İHMAL EDİLMEMELİ

Sabah, öğleden sonra veya akşam erken saatlerde yapılan fiziksel aktivite de uykuyu destekler. Meditasyon, doğum öncesi yoga veya diğer rahatlama teknikleri de öğrenilip uygulanabilir. 

GEBELİKTE SOL YANA YATILMALI

Peki gebelikte hangi yatış pozisyonu daha sağlıklı? Anne adayı 9 aylık süreçte daha çok sol yana yatmayı tercih etmeli. Çünkü bu yatış şekli sırtın alt kısmına olan baskıyı azaltır, horlamayı önlemeye ve bebeğin dolaşımını artırmaya yardımcı olur. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!