banner2

Amerikalı genel cerrahtan sosyal medya uyarısı! Çocukların ruh sağlığı için büyük bir tehdit

Sosyal medya artık herkes tarafından sık kullanılan mecralardan. Artık çoğu kişi kendisinden ziyade çocuğuna bile bir hesap açmış durumda. ABD'li genel cerrah Vivek Murthy'nin bu konuda bazı uyarıları var. Sosyal medyanın çocukların ruh sağlığını olumsuz etkilediğini belirten genel cerraha göre bu konuda yasal düzenlemeler daha sıkı şekilde ele alınmalı. Çünkü bu platformlardaki bazı meydan okumalar can kayıplarına bile sebep olabiliyor.

Sağlık 24.05.2023, 20:50
Abone ol
Amerikalı genel cerrahtan sosyal medya uyarısı! Çocukların ruh sağlığı için büyük bir tehdit

Artık herkesin bir veya birden fazla sosyal medya uygulamasında hesabı var. Yetişkinler için kabul edilebilen bu durum çocuklar arasında da hızla yayılıyor. Ancak sosyal medya küçük yaştakiler için büyük bir tehdit demek. 

ABD'li genel cerrah Vivek Murthy bu tarz mecraların çocuklar üzerindeki riski konusunda uyarıyor. Murthy reşit olmayanların sosyal medya web sitelerini kullanımına ilişkin daha sıkı düzenlemeler ve daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunuyor.

SOSYAL MEDYA ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR? 

Sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkilerini özetlemek için mevcut araştırmalardan yararlanan Murthy'e göre bu durum uyku yoksunluğu, zihinsel sağlık sorunları, siber zorbalık, aşırı içeriğe erişim ve yetişkinlerin yırtıcı davranışlarına duyarlı olma gibi potansiyel zararları beraberinde getiriyor. 

Genel cerrah raporunda çocukların ve gençlerin, son derece hassas bir beyin gelişimi döneminden geçtikleri için sosyal medyanın etkisine karşı özellikle savunmasız olduklarını belirtiyor. 

UTAH'TA SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ YASASI ÇIKTI

Amerika Birleşik Devletleri'nin güneybatısında yer alan Utah bu yılın başlarında reşit olmayanların sosyal medya platformlarına katılması için ebeveyn izni gerektiren ve çocukların 22:30 ile 06:30 saatleri arasında web sitelerine erişimini engelleyen yasalar çıkarmıştı. Düzenlemeler önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek, ancak bunların nasıl uygulanacağına dair sorular devam ediyor.

MEYDAN OKUMALAR ÖLÜMCÜL OLABİLİYOR

Öte yandan sosyal medyadaki viral meydan okumalar, kullanıcıları genellikle alışılmadık ve bazen de tehlikeli davranışlarda bulunmaya teşvik edebiliyor. Geçen ay Ohio'da 13 yaşında bir erkek çocuk, bir TikTok yarışmasını kopyalamaya çalışırken aşırı dozda alerji ilacı alarak hayatını kaybetmişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!