banner2

Alzheimer hastalarının bakımı nasıl olmalı? İşte bakımı yapacak kişiye yardımcı olacak bilgiler!

Alzheimer, ilerleyen dönemlerde kişiyi tek başına yaşayamaz hale getiren tehlikeli bir hastalık. Kişiyi sürekli bakıma muhtaç hale sokan bu rahatsızlık hem hasta hem de çevresi için zorlayıcı olabiliyor. Peki Alzheimer hastası olan birine nasıl yardımcı olunabilir? Bakım sırasında nelere dikkat edilmeli?

Sağlık 08.10.2022, 19:48
Abone ol
Alzheimer hastalarının bakımı nasıl olmalı? İşte bakımı yapacak kişiye yardımcı olacak bilgiler!

Alzheimer hastalarının bakımı nasıl yapılır? Alzheimer hastalarının bakımı sırasında nelere dikkkat edilmeli? İşte cevaplar...

Demans ve Alzheimer hastalarının bakımları çoğu zaman aile üyeleri tarafından yapılıyor. Bu ilk başta kolay gibi görünse de aslında çok fazla sabır ve dikkat isteyen bir süreç. Çünkü demanstan muzdarip bir akrabaya bakmak, tüm ailenin yaşam tarzını değiştirmesine neden olur.

Alzheimer'lı kişiler, hastalık ilerledikçe kontrolü kaybetmeye başlar. Hareket ve söylemleri değişir. Bu sebeple bakımı yapan kişilerin sağ duyulu olmasında fayda var. 

HER SÖYLEDİKLERİNE ALINMAYIN

Demansı olan yaşlı insanlar deli ya da tembel değildir. Onların yaptıkları ve söyledikleri normal. Arada sizi rahatsız eden şeyler söylemeleri de hastalığın ortaya çıkardığı etkilerden kaynaklanıyor.

HASTALIĞI KONTROL ETMEYE ÇALIŞMAYIN

Alzheimer hastalarının gerçeği sizinkinden farklıdır ve bunu değiştiremezsiniz. Hastalığı kontrol edemezsiniz. Sadece ona olan tepkinizi kontrol edebilirsiniz.

YAPTIKLARINI HATIRLAMADIKLARINI UNUTMAYIN

Alzheimer hastaları yaptıkları ve söylediklerini hatırlamaz. Hatta ilerleyen dönemlerde hatırlayamadıklarını da hatırlamayamaz. Aynı soruyu tekrar tekrar sorarlar. Özel olan şeyleri güvenli bir yerde saklayarak korurlar. Bunun nedeni kaygı veya can sıkıntısı. Bazen uzak geçmişle ilgili anıları olduğunda bir şeylerin eksik olduğunu hissederler. Sizi hırsızlıkla bile suçlayabilirler ama bunu kişisel algılamamalısınız. 

ÇOK FAZLA ENDİŞELİDİRLER

Çoğu zaman endişelidirler ve endişelerini farklı şekilde ifade ederler. Bu yüzden her yerde onları takip etmeniz gerekir. 

GÖZ TEMASI KURUN

Demanslı yaşlı bir kişiyle konuşmaya çalıştığınızda, TV ve radyoyu kapatarak, kapıyı kapatarak vb. ortamdaki sesleri etkisiz hale getirin. Konuşmaya başlamadan önce kişinin adını söyleyin ve kim olduğunuzu söyleyin. Hastanın sizi kolayca görebilmesi için karşı tarafa oturun, arkadan değil, göz temasını koruyun.

ONLARI DÜZELTMEYE KALKMAYIN

Demans hastaları gerçeği farklı ve bazen tehdit edici bir şekilde deneyimler. Sert tepki vermeyin. Duyguları görmezden gelmeyin ya da söyledikleri size tuhaf ve hatta saçma gelse bile onları düzeltmeye çalışmayın. 

TARTIŞMAYIN VE ELEŞTİRMEYİN

İkna etmeye çalışmayın, tartışmayın, yüzleşmeyin veya eleştirmeyin, bunama hastalarına unutma eğilimini hatırlatmayın ve kısa süreli hafıza bozulduğu için son birkaç gün hakkında soru sormayın. Zaten hastalığın ilk aşamalarında ve ilerledikçe, konsantre olma ve öğrenme yeteneği bozulur. 

EMPATİ YAPIN

Kulaklarıyla duymaya, gözleriyle görmeye ve kalpleriyle hissetmeye çalışın. Neyi ifade etmekte zorlandıklarını anlamaya çalışın. 

BİRLİKTE BOL BOL GÜLÜN

Duruma mizahla yaklaşmaya çalışın, yakınınıza geçmişteki komik bir olayı hatırlatın, güzel bir fıkra anlatın ve birlikte gülün. Gülmek, insan vücudundaki doğal "mutluluk" hormonları olan endorfinleri salgılar.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!