Almanya BionTech'i yasakladı! Halk "Kobay mıyız?" diyor

Alman hükümetinin yerli BionTech aşısını yasaklayıp yerine son kullanma tarihi yaklaşan Moderna'yı dayatması halkın tepkisini çekiyor.

Sağlık 28.11.2021, 23:41 30.11.2021, 14:22
Abone ol
Almanya BionTech'i yasakladı! Halk "Kobay mıyız?" diyor

Koronavirüs salgınında 4. dalgayı yaşayan ve günlük vaka sayısının 75 binleri aştığı Almanya'da Sağlık Bakanlığı'nın 'BionTech' kararı tepki çekti. Kovid-19 kaynaklı can kaybının 100 bini aştığı ülkede BionTech aşısı geçici bir süreliğine kısıtlandı. 

Bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından geliştirilen Alman aşısının yerine ABD merkezli Modena aşısı kullanılıyor. Nedeni ise oldukça enteresan: Raflardaki Moderna aşıları bir süre daha kullanılmazsa son kullanma tarihi geçtiği için 2022 başından itibaren çöpe gidecek!

TRHABER GURBETÇİLERE SORDU

Stoklardaki Moderna'ların eritilmesi için devreye sokulan uygulama başta Alman vatandaşları olmak üzere gurbetçi Türklerin de tepkisi çekiyor. TRHaber'e bilgi veren gurbetçilerden işadamı İbrahim Çelikhan, 3. doz aşıyı olmak istediğini fakat tercihinin BionTech olmasından ötürü kendisine iki ay sonraya randevu verildiğini belirtiyor. 

BionTech'e uygulanan yasağın bu aşıyı olmak isteyen insanları mağdur ettiğini belirten Çelikhan, "Oysa Moderna'yı tercih ettiğinizde hemen randevu alabiliyorsunuz. Ama bu ABD aşısını (Moderna) kimse kullanmak istemiyor. Son kullanma tarihi geçecek diye millete bu aşıyı dayatıyorlar. Bu gidişle yakında Türkiye'ye geleceğim" ifadeleriyle yaşadığı mağduriyeti anlattı.  

YOĞUN BAKIM YATAKLARI DOLMAK ÜZERE

Yaklaşık 50 milyon insanın en az bir doz aşı olduğu 83 milyonluk Almanya'da günlük vaka sayısının 75 binleri geçmesinden ötürü hastanelerdeki yoğun bakım yataklarında da büyük bir yoğunluk var. Bir süredir günde 300'den insanın Kovid-19'e bağlı nedenlerle hayatını kaybettiği ülke, sağlık kurumları üzerindeki baskıyı bir nebze azaltmak için Türkiye'den yardım istedi. 

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, mevkidaşı Fahrettin Koca'yı arayarak durumu ağır olan Türk vatandaşlarının Türkiye'deki hastanelerde tedavi görmesi için işbirliği talebinde bulundu. Benzer bir talebi Dünya Sağlık Örgütü Bölge Direktörü Hans Kluge da Ankara'ya iletti. Talebe olumlu cevap veren Bakan Koca, Almanya'daki 3,5 milyon vatandaşa da çağrıda bulunarak isteyenleri tedavi olmak üzere Türkiye'ye davet etti. Koca, "Hasta vatandaşlarımız için sorumluluk almaya hazırız" mesajını paylaştı. 

BIONTECH İSTEYEN TÜRKİYE'YE GELİYOR

Alman hükümetinin koronavirüs aşısı konusunda Moderna'yı dayatmasından rahatsız olan gurbetçiler şimdi, BionTech'e ulaşabilmek için Türkiye'ye gelmeyi düşünüyor. "Son kullanma tarihi yaklaşan Moderna'ya kobay olmak istemiyoruz" şeklinde tepki gösteren gurbetçilerin son bir haftadır tedavi ya da aşı amaçlı Türkiye ziyaretlerinde artış olduğu belirtiliyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!