banner2

Alkolü bırakınca neler mi olur? Bağımlılık noktasına gelen alkol tüketimini kesmek kişiyi aktif ve mutlu yapar!

Bireylerin aşırı miktarda alkol tüketmesi, alkol almadığı zamanlarda yoksunluk çekmesi, alkol bağımlılığı yaşadığını gösterir. Alkolü bırakmak bu kişiler için oldukça zor olsa da başarıya ulaşıldığında kişinin hayatında olumlu yönde değişimler başlar. Alkolü bırakan kişi güne daha mutlu başlar, o güne kadar hiç yapmadığı aktivitelere zaman ayırır.

Sağlık 05.11.2022, 10:34
Abone ol
Alkolü bırakınca neler mi olur? Bağımlılık noktasına gelen alkol tüketimini kesmek kişiyi aktif ve mutlu yapar!

Alkolü bırakınca hayatta neler değişir? İşte cevaplar...

Tıpkı sigara gibi alkol de sağlığı tehdit eden bir alışkanlık. Bu maddenin kullanılması bağımlılık noktasına geldiğiinde ise insan hayatının üstünde adeta bir kara bulut etkisi gösteriyor. Hem sosyal hayatı hem sağlığı etkileyen alkolü bırakmak ise atılacak en doğru adım.

Bir kişinin alkolü bırakma kararı, onu uzun vadede sürdürmek için tamamen kişisel bir karar olmalı. Bu karar, yeni sağlıklı alışkanlıklar için güzel yollar açacak veya kişiye unutulmuş alışkanlıkları hatırlatacaktır.

GÜNE ERKEN VE ZİNDE BAŞLARSINIZ

Alkol alma, genellikle gece geç saatlere veya sabah erken saatlere kadar içmeyi içerir, bu da uyanma saatinin öğlen civarına kaydırılması anlamına gelir. İçkiyi keserek daha erken uyanmaya başlarsınız ve sabah saatlerinizi yürüyüş ve egzersiz gibi daha aktif aktivitelerle doldurabilirsiniz. Basit bir yürüyüş bile zihinsel ve fiziksel sağlığınız için çok faydalıdır. 

KENDİNİZE ZAMAN AYIRIRSINIZ

Alkolü bıraktıktan sonra geliştireceğiniz alışkanlıklar daha faydalı olacaktır. Yoga veya meditasyon yapabilir, televizyon seyredebilirsiniz. Bu rutinler, zihninizi temizlemenize ve gerçekten neyi sevip neyi sevmediğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

GÜNLÜK TUTMAYA BAŞLAYIN

Bir günlük, yalnızca içme sürecinizi kaydetmek için değil, aynı zamanda hedeflerinizi ve niyetlerinizi kaydetmek için de elinizde önemli bir araç olabilir. Kendinize hedeflerinizi hatırlatın ve yeni rutinlerinize bağlı kalın. Günlük, içmeyi bırakma kararınız hakkında ne hissettiğinizi ve nihayetinde sizin için işe yarayıp yaramadığını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. 

KİTAPLARA DALARSINIZ

Okumayı seven biriyseniz, içki içmenin bu alışkanlığı bir kenara bıraktığını fark etmişsinizdir, çünkü ayık olmayan bir zihin okumaya odaklanamaz. Alkolü kesmek, okuma sevginizi yeniden ateşleyecektir. Dışarıya, içkiye, okumaya ayırdığınız zamanın birazını bile harcarsanız, kısa sürede bütün kitapları okuduğunuzu göreceksiniz. 

EĞLENCEDEN GERİ KALMANIZA GEREK YOK

Alkolü bırakmak kendini eve kapatmak anlamına gelmiyor. Akşamları yine arkadaşlarınızla eğlence mekanlarına gidebilir, sosyalleşmeye devam edebilirsiniz. Buralarda alkolsüz içecek seçeneklerinin var olması sizi alkole mecbur kılmayacaktır.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!