Alerji nasıl geçer? Alerjiyi evde geçirecek yöntemler nelerdir?

Alerji vücudun bir maddeye ya da bir gıdaya karşı vermiş olduğu tepkiye denir ve başladığı zaman kişinin hayat kalitesini fazlasıyla düşürür. Peki, alerji nasıl geçer? Alerjiyi evde geçirecek yöntemler nelerdir? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Sağlık 18.05.2022, 12:40 18.05.2022, 12:59
Abone ol
Alerji nasıl geçer? Alerjiyi evde geçirecek yöntemler nelerdir?

Alerji vücuda giren alerjen maddelere karşı vücudun göstermiş olduğu aşırı derecede duyarlı tepkiye verilen addır. Ne yazık ki alerjik kişiler, alerjileri başladığı zaman hayat kalitesi bakımından oldukça düşük anlar yaşamak zorunda kalırlar. Peki, alerji nasıl geçer? Alerjiyi evde geçirecek yöntemler nelerdir? İşte detaylar...

ALERJİ NASIL GEÇER?

Alerji meydana geldiği zaman bağışıklık sistemi belirli bir alerjeni herhangi bir zararı olmasa dahi zararlı olarak tanımlayan antikorlar üretir. Alerjen madde ile temas edildiği zaman bağışıklık sisteminin reaksiyonu sinüsleri, cildi, sindirim sistemini ve havayollarını ciddi ölçülerde etkileyebilmektedir. Bağışıklık sistemi alerjen olan maddeye hatırlamak ve tanımak için zamana ihtiyaç duyar. Bu madde vücutta duyarlı hale geldiği zaman bağışıklık sistemi o maddeye saldırmak için antikorlar üretir.

ALERJİYİ EVDE GEÇİRECEK YÖNTEMLER NELERDİR?

Alerjinin tetiklenmemesi için ev içerisinde şu adımlara dikkat etmek gerekir;

  • Nargile, puro ve sigara gibi tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmemesi ve içilen ortamda bulunulmaması gerekir. 
  • Yatak odasında ise toz akarlarına karşı koruyucu yatak, yorgan ve yastık kılıfları kullanılmalıdır. Çarşaf ve yastıklar haftada bir kere yıkanmalıdır. 
  • Alerji problemi yaşayan kişiler evlerinde evcil hayvan beslemekten kaçınmalıdır ya da hayvanlar ile ilgili bir alerji testi yaptırılmalıdır. 
  • Yaşanılan ortam düzenli aralıklarla havalandırılmalıdır.  
  • El yıkama ve aynı zamanda burun temizliğine önem gösterilmelidir. 
  • Özellikle kişiler yattıkları yerlerde toz tutan eşyalar bulundurmamalıdır. Bunlardan bazıları peluş oyuncaklar, boydan boya halılar, kilim gibi eşyalardır.

EVDE DOĞAL YOLLARLA ALERJİ NASIL GEÇER?

Maydanoz: İçerisinde fazlasıyla C vitamini bulunduran maydanoz, alerjinin ortadan kaldırılmasını ve vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Maydanoz, çay şeklinde demleyerek, yemekler içerisinde ve salatalarda kullanılabilir. 

Soğan: Soğan bitkisi içerisinde bulundurduğu maddeler sayesinde alerjen maddelerin resmen düşmanıdır.

Papatya: Papatya bitkisi doğal bir Antibiyotiktir. İnsanların vücut dirençlerin güçlendirilmesini sağladığı için alerjiye karşı koruma sağlamaktadır. 

Yulaf Ezmesi: Özellikle E vitamini, demir, bakır, çinko gibi mineral ve vitaminleri içerir. Potasyum, B vitamini ve magnezyum açısından zengindir. Metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasını sağladığı için alerji oluşumunu engeller. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!