Yandex Metrica

Sitede Ara

Akşam 9'dan sonra yemek yiyorsanız... Geç saatte yemek yiyip uyumak kanser riskini %30 artırıyor!

Akşam 9'dan sonra yemek yiyorsanız... Geç saatte yemek yiyip uyumak kanser riskini %30 artırıyor!

Beslenme ve kanser oluşumu arasında doğrudan bir bağlantı olduğu biliniyor. Özellikle geç saatlerde yemek yemeği alışkanlık haline getirmek kanser riskini %30 artırıyor.

Sağlık

25.02.2024, 00:23

Yoğun iş hayatı, uzun mesai saatleri derken aslında en fazla özen gösterilmesi gereken beslenme konusu ihmal ediyor. Çoğu zamann geçiştirilen gıda alımı bazen de çok geç saatlere kalabiliyor. 

İşten eve geç dönüp yemek yapma telaşı yatmaya yakın saatlerde yemek yenmesine sebep oluyor. Bu durum sağlık için çok büyük riskleri beraberinde getiriyor. 

DSÖ'den korkutan uyarı: Vakalar arttı dünya alarma geçti DSÖ'den korkutan uyarı: Vakalar arttı dünya alarma geçti Haberi Görüntüle

GECE VARDİYASINDA ÇALIŞMAYANLAR İNCELENDİ

Barselona Küresel Sağlık Enstitüsü'nden araştırmacılar bu konuda önemli bir çalışma yaptı. Çalışma kapsamında uzmanlar hiç gece vardiyasında çalışmamış 872 erkek ve 1.321 kadın deneğe bakarak 621 prostat ve 1.205 meme kanseri vakasını değerlendirdi.

Bebe bisküvilerinde inanılmaz ambalaj oyunu! Anneleri bakın nasıl kandırıyorlarmış Bebe bisküvilerinde inanılmaz ambalaj oyunu! Anneleri bakın nasıl kandırıyorlarmış Haberi Görüntüle

AKŞAM 8'DEN SONRA YEMEK KANSER RİSKİNİ ARTIRIYOR

Yemeklerin zamanlaması, uyku ve normalde uyudukları zamanlar hakkında bilgi sahibi olan uzmanlar, akşam yemeğinden birkaç saat sonra uyuyanların, meme ve prostat kanseri riskinde yüzde 20'lik bir artma gözlemledi.

Rutin olarak akşam 9'dan sonra yemek yiyen ve yemekten iki saat sonra uyuyanların kansere yakalanma olasılığının yüzde 25 daha fazla olduğu da ortaya çıktı. 

Yaz geldi vaka sayısı arttı! En çok Temmuz ayında görülüyor! Erkekler risk grubunda Yaz geldi vaka sayısı arttı! En çok Temmuz ayında görülüyor!... Haberi Görüntüle

BOZUK UYKU DÜZENİ KANSERE SEBEP OLUYOR

Bunun yanında bozulmuş bir uyku düzeni de kanser riskini artırıyor. Dünya Sağlık Örgütü, sirkadiyen bozulmanın tek başına kanser için bir risk faktörü olduğunu belirtiyor. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı ise, gece vardiyasında çalışmanın tek başına kanserojen olduğunu belirtiyor. 
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading