banner2

Akdeniz diyeti kadınların kalbini koruyor! Kalp hastalığı riski %24 azalıyor

Kadınlar da kalp hastalıkları bakımından erkekler kadar risk taşıyor. Ancak araştırmalar beslenme konusunda yapılan bazı değişikliklerin bu tehlikeyi azalttığını gösteriyor. Araştırmaya göre Akdeniz diyeti uygulayan kadınlarda kalp hastalığı riski %24 azalıyor.

Sağlık 18.03.2023, 13:05
Abone ol
Akdeniz diyeti kadınların kalbini koruyor! Kalp hastalığı riski %24 azalıyor

Pek çok insan, kadınların erkekler kadar kalp hastalığı riski altında olmadığını düşünüyor. Ancak bu sadece genç kadınlar için geçerli. Ve sadece bir dereceye kadar. Çünkü menopozdan sonra her iki cinsiyet de eşit derecede risk altında oluyor. 

İngiliz Kalp Vakfı sözcüsü diyetisyen Victoria Taylor'a göre koroner kalp hastalığı her yıl meme kanserinden iki kat daha fazla kadının hayatına mal oluyor.

AKDENİZ DİYETİ KADINLARIN KALBİNİ KORUYOR

Toplam 722.495 kadını içeren bir araştırma kapsamında kişiler 12,5 yıl boyunca takip edildi. Takip süresinin sonunda tüm çalışmalarda 27.268 kardiyovasküler olay kaydedildi. Ancak Akdeniz diyetini daha sadık bir şekilde uygulayan kadınların kalp sorunu yaşama olasılığı %24 daha azdı. Çalışmaya göre felçten ölümlerde de bir düşüş oldu, ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi. 

KADINLAR NASIL BESLENDİ?

Kadınlar bol miktarda işlenmemiş bitki bazlı gıda tüketti. Kırmızı ve işlenmiş et ve süt ürünlerinden uzak kaldılar. Aynı zamanda bol miktarda tam tahıl, sebze, meyve, baklagiller ve fındık tükettiler

Araştırmacılar sayıyı erkekler üzerinde de incelediler ve hemen hemen aynı sonuçları buldular. Erkeklerde kalp hastalığı riskinin yüzde 22, ölüm riskinin yüzde 23 daha düşük olduğu açıklandı. 

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünya çapında kadın ve erkeklerin çoğu kalp hastalığı sebebiyle hayatını kaybediyor. 2020’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadınlar arasında her 5 ölümden 1’i kalp hastalığından kaynaklanmış durumda. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!