Yandex Metrica

Sitede Ara

Ağız sağlığı için kullanıyoruz ama... Piyasadaki o ürünün kan basıncını bile etkilediği ortaya çıktı

Ağız sağlığı için kullanıyoruz ama... Piyasadaki o ürünün kan basıncını bile etkilediği ortaya çıktı

Ağız ve diş sağlığı için çoğu insan gargara kullanıyor. Ancak uzmanlara göre bu ürünler 2050 yılına kadar 10 milyon kişiyi öldürecek. Dişleri korumak için ise çok etkili bir sebze var.

Sağlık

23.06.2024, 12:54

Ağız sağlığı yemek yemek kadar doğal bir yol izlenerek kontrol altına alınabilir mi? 

Bu tez, bir grup uzman tarafından destekleniyor. 

Onlara göre özellikle parlak bir gülümseme istiyorsanız tabağınıza tek bir malzeme eklemeniz yeterli.

Dudaklardaki kabuklanmanın nedeni o vitaminin eksikliğiymiş! En çok et yemeyenlerde görülüyor Dudaklardaki kabuklanmanın nedeni o vitaminin eksikliğiymiş! En çok et yemeyenlerde... Haberi Görüntüle

DİŞ ETİ HASTALIKLARININ NEDENİ NE?

Diş eti ve ağız boşluğu hastalıklarının başlıca nedenleri yetersiz fırçalama, yetersiz diş ipi kullanımı, sigara kullanımı, ağız kuruluğu ve şekerli veya asitli gıdaların tüketimi. 

Bu alışkanlıklar, dişlerin ve diş etlerinin yüzeyinde yapışkan bir bakteri tabakası olan plak birikmesine neden oluyor. 

Plak, diş çürüğü, diş eti iltihabı ve periodontit gibi çeşitli hastalıklara yol açıyor. 

Ağız sağlığını ilgilendiren tüm bu sorunları tedavi etmek için çoğu insan gargara kullanıyor. 

Ancak bunlar, ağız kuruluğu, antimikrobiyal direnç gelişimi ve kan basıncında artış gibi yan etkilerin eşlik ettiği çözümler olarak kabul ediliyor. 

Fazla kilo erkekleri o hastalıktan öldürüyor! Uzmanlar 30 yaşından küçükleri uyardı Fazla kilo erkekleri o hastalıktan öldürüyor! Uzmanlar 30 yaşından küçükleri... Haberi Görüntüle

Fazla çocuk sahibi olmak meme kanseri riskini artırabilir mi? Onkolog açıkladı Fazla çocuk sahibi olmak meme kanseri riskini artırabilir mi? Onkolog... Haberi Görüntüle

10 MİLYON KİŞİYİ ÖLDÜRECEK

Birçok gargara aynı zamanda, hem iyi hem de kötü bakterileri ayrım gözetmeden yok ettiği ve ağzın asitliğini artırarak hastalıklara yakalanma riskini arttırdığı tespit edilen klorheksidin içeriyor.

Bazı bilimsel bulgulara göre klorheksidin, 2050 yılına kadar yılda 10 milyon ölüme neden olacağı öngörülen antimikrobiyal dirence katkıda bulunabilir.

Uzmanlara göre ideal olan, hoş olmayan etkilere yol açmadan ağız sağlığını güvence altına alacak bir çözüm bulmak. 

West of Scotland Üniversitesi Sağlık ve Yaşam Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Mia Cousins ​​​​Burleigh ve aynı bölümde doktora adayı Siobhan Paula Moran tarafından yürütülen araştırmaya göre, yeşil yapraklı sebzelerde bulunan nitrat bu noktada oldukça önemli. 

Bu sebzeler ağız boşluğu hastalıklarının tedavisinde doğal bir alternatif olarak kullanılabilir.

Kanser en çok bu insanları seviyor! Vejetaryenler mutlaka okusun Kanser en çok bu insanları seviyor! Vejetaryenler mutlaka okusun Haberi Görüntüle

SEBZELER DİŞ SAĞLIĞINI NASIL ETKİLİYOR? 

Yeşil yapraklı sebzeler vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla dolu, dolayısıyla bu besin kategorisinden zengin bir beslenme sağlıklı kiloyu korumak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kalp hastalıklarını, kanseri ve diyabeti önlemek için hayati önem taşıdığı bir sır olabilir. 

Yeşil yapraklı sebzelerin sağlık açısından birçok faydası, nitratlarla dolu olmalarından kaynaklanıyor. 

Nitratlar ağız boşluğuna girdikten sonra, kan basıncını düşürme ve egzersiz performansını artırma özelliğiyle bilinen bir element olan nitrik okside dönüştürülüyor. 

Aynı zamanda kötü bakterilerin aşırı çoğalmasını önlemeye yardımcı oluyor ve ağzın asitliğini azaltarak hastalıklara neden olma riskine karşı koruma sağlıyor. 

Ayrıca, klorheksidinin aksine, nitratlar daha hedefli bir şekilde çalışarak hastalıkla ilişkili bakterileri yok ediyor, ağız asiditesini azaltıyor ve dengeli bir ağız mikrobiyomu oluşturuyor.

Çocuğu geç yatıp az uyuyanlar mutlaka okusun! Beyindeki öyle bir şeye yol açıyor ki Çocuğu geç yatıp az uyuyanlar mutlaka okusun! Beyindeki öyle bir... Haberi Görüntüle

Ömrü uzatan 6 baharat! Uzman Davut Dal ısrarla tavsiye ediyor! Yiyen yüz yaşını görüyor Ömrü uzatan 6 baharat! Uzman Davut Dal ısrarla tavsiye ediyor!... Haberi Görüntüle

ARAŞTIRMA SPORCULAR ÜZERİNDE YAPILDI

Araştırmacılar, yüksek karbonhidrat alımı, stres ve antrenman sırasında ağır nefes almanın neden olduğu ağız kuruluğu nedeniyle diş eti hastalığına daha yatkın olan bir grup sporcu üzerinde çalıştı. 

Çalışma, yaklaşık 12 mililitre nitrat içeren pancar suyunun dişler için koruyucu özelliklere sahip olduğunu gösterdi. 

Bu da nitratların diş çürümesi riskini azaltmak için prebiyotik olarak kullanılabileceğini ortaya koydu. 

Ekip iyi bir ağız hijyeninin ve nitrat açısından zengin bir beslenmenin daha sağlıklı bir gülümsemenin anahtarı olabileceğini öne sürüyor. 

Onlara göre yemek sırasında bol miktarda ıspanak, lahana veya pancar tüketilmeli. 

Her öğüne bir porsiyon sebze eklemek ağız hastalıklarını önlemeye veya tedavi etmeye, ağzı sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir.

Acı yedikten sonra sakın bunu yapmayın! Ağzı daha da yakıyor Acı yedikten sonra sakın bunu yapmayın! Ağzı daha da yakıyor Haberi Görüntüle

GARGARA AĞIZ MİKROBİYOMUNU DEĞİŞTİRİYOR

Öte yandan dünya genelinde yaygın olarak kullanılan Listerine Cool Mint isimli alkol bazlı gargaranın ağız mikrobiyomunu değiştirdiği, üç aylık kullanımdan sonra Fusobacterium nucleatum ve Streptococcus anginosus sayılarının arttığı tespit edildi.

Araştırmada, kan basıncının düzenlenmesine önemli katkıda bulunan Actinobacteria adı verilen bir grup bakteride de azalma görüldü.

Bu gen sizde eksikse obez olabilirsiniz! Araştırmada ortaya çıktı Bu gen sizde eksikse obez olabilirsiniz! Araştırmada ortaya çıktı Haberi Görüntüle

Sıcak hava organlara hasar veriyor! Uzmanlar alınması gereken önlemleri sıraladı Sıcak hava organlara hasar veriyor! Uzmanlar alınması gereken önlemleri sıraladı Haberi Görüntüle

AĞIZ KOKUSUNA KARŞI BUNLARI YAPIN

Uzmanlar ağız kokusunu önlemek için çok önemli tavsiyelerde bulundu. 

  • Besinler tamamen çiğnendikten sonra yutulmalı.
  • Yemeklerden sonra ağız tuzlu karbonatlı veya sirkeli su ile çalkalanmalı.
  • Yeterince su içilmeli.
  • Dişlerin yanı sıra dil de fırçalanmalı.
  • Koku yapan yiyeceklerden, sigara ve alkolden uzak durulmalı.
  • Diş çürüğü, diş eti hastalığı gibi sağlık sorunlarına karşı önlem alınmalı.

 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Saadet Diş

TRHaber.com - Sağlık


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading