banner2

Abur cubur tüketimi ile ilgili şaşırtan araştırma! O yaşlardaki 8 kişiden biri bağımlı!

Abur cuburları sadece çocuklar mı yer? Çikolata, cips veya bisküvisiz yapamayan yalnızca çocuklar mı? ABD'de yapılan bir araştırma, durumun öyle olmadığını gösteriyor. Buna göre 50 yaş ve üzerindeki insanların yaklaşık %13'ü abur cubur bağımlısı.

Sağlık 01.02.2023, 15:34
Abone ol
Abur cubur tüketimi ile ilgili şaşırtan araştırma! O yaşlardaki 8 kişiden biri bağımlı!

Bisküvi, çikolata, kek, şeker, cips gibi abur cuburlar çocuklar tarafından severek tüketiliyor. Ancak bu yiyeceklerin, sadece çocukları mest etmediği ortaya çıktı. 

ABD'de yapılan araştırmaya göre, sekiz yetişkinden birinin aşırı işlenmiş yiyecek, abur cubur, tatlı, alkolsüz içecek ve genel olarak sağlıksız yiyeceklerle çok yakın bir ilişkisi var.

Michigan Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan ankete, yaşları 50 ile 80 arasında değişen toplam 2.163 erkek ve kadın katıldı. 

KATILIMCILARA ABUR CUBUR İSTEKLERİ SORULDU

Araştırmacılar katılımcılardan, tatlı, tuzlu atıştırmalık, şekerli içecek ve abur cuburlarla ilgili duydukları istekleri belirtmelerini istedi. Bu kişiler açken duydukları güçlü abur cubur istekleri, tüketimi azaltamama ve yoksunluk belirtileri gibi durumlara göre değerlendirmeye alındı. 

RUH SAĞLIĞI SORUNLARI OLANLAR ÇOK TÜKETİYOR

Bu ipuçlarına dayanarak, araştırmacılar, yüksek oranda işlenmiş ve abur cubur bağımlılığının bazı sağlık sorunlarına yol açtığını ortaya koydu. Mesela kadınların %45'i ve erkeklerin %23'ünün ruh sağlığı sorunları yaşadığı görüldü. 
Araştırma ayrıca abur cubur bağımlılığının kilo problemi olan ve yalnız olan katılımcılar arasında daha da yaygın olduğunu gösterdi. 

ABUR CUBUR İSTEĞİNİ BASTIRAMIYORLAR

Abur cubur bağımlılığının en yaygın belirtisi, bastırılamayan isteklerdi. Ankete katılanların %24'ü haftada en az bir kez sağlıksız bir şey için o kadar can atıyorlar ki başka bir şey düşünemiyorlar. Diğer bir %19'luk kısım ise haftada en az 2 veya 3 kez bu tür gıdaları yemeyi azaltmayı veya bırakmayı denediklerini ancak başarısız olduklarını belirtti. %12'si, abur cuburlara karşı tutumlarının genellikle kendilerini endişelendirdiğini söyledi.

Özetle 50 yaş ve üzerindeki insanların yaklaşık %13'ü araştırmaya göre gerçek abur cubur bağımlılığı belirtileri gösteriyor. Kadınlarda, özellikle 65 yaşına kadar olanlarda erkeklere göre bu oran çok daha yüksek. 

Bağımlılık kelimesi yiyeceklerden bahsederken kulağa abartılı gelebilir. Ancak tıbbi araştırmalar, insan beyninin yüksek oranda işlenmiş gıdalara, tütün, alkol ve diğer bağımlılık yapıcı maddelere verdiği kadar güçlü tepki verdiğini gösteriyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!