banner2

65 yaş üstü kişiler haftada 1 kez tüketmeli! İşte somon balığının 7 faydası

Tadı tavuk etine benzeyen somon sağlık deposu bir balık. Tatlı sularda yaşamayı seven bu balık omega 3 yönünden diğer balıklara göre daha zengin. İşte somon yemeniz için 7 neden.

Sağlık 02.04.2023, 14:33
Abone ol
65 yaş üstü kişiler haftada 1 kez tüketmeli! İşte somon balığının 7 faydası

İster doğal olarak avlanan ister ise çiftlikte yetişmiş olsun somon balığı sağlık için oldukça faydalı. Göçebe olan ve tatlı sularda yaşamaktan hoşlanan somonun, sahip olduğu omega 3 vitaminiyle diğer balıklara göre insan sağlığına katkıları hayli fazla.

YÜKSEK KALİTELİ PROTEİN BARINDIRIYOR

Protein kilo vermek, kas yapmak, metabolizmayı hızlandırmak ve yeme isteğini azaltmak için oldukça gerekli. 85 gram somon tüketmek yaklaşık 21 gram tam protein içerir. 

İÇİNDEKİ SELENYUM TİROİD DOSTU

Somon balığının bir başka faydası da selenyum yönünden zengin olması. Selenyum kalp ve bilişsel sağlığın yanı sıra, sağlıklı bir tiroid için olmazsa olmaz. Ulusal Sağlık Enstitüsü'ne göre tiroid, vücudunuzdaki en yüksek konsantrasyonda selenyum seviyelerine sahip organdır. 

BOL MİKTARDA B12 İÇERİYOR

B12 eksikliği halsizlik, kilo kaybı ve hatta depresyon gibi sorunlara yol açabilir. Vücudumuz kendi B12'sini depolayamadığı için bu vitamini yiyeceklerden veya takviyelerden almak zorundayız. Somon balığı B12 vitamini yönünden oldukça zengin. 

KALP SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİYOR

Omega-3 yağ asitleri, sağlıklı bir kalbi korumak için son derece faydalıdır. Somon güçlü bir Omega-3 kaynağı. Bu yağ asitleri, trigliserit seviyelerini düşürerek ve kalp hastalığı riskini azaltan iyi kolesterol seviyelerini artırarak kalbi koruyor. 

İLTİHAPLANMAYI AZALTIYOR

Vücudumuzdaki kronik iltihaplanma, kalp hastalığı, diyabet ve kronik ağrı gibi bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. Somon ve diğer yağlı balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri ise iltihaplanmayı azaltmakla ilişkilendiriliyor. 

BEYİN SAĞLIĞINI KORUYOR

Somon gibi yağlı balıklar beyin sağlığını iyileştirebilir ve hatta yaşlandıkça bilişsel gerilemeyi yavaşlatabilir. Yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırma, balıklarda bulunan D vitamini, B vitamini, magnezyum ve selenyum gibi güçlü besinlerin bilişsel işlev üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini ortaya koyuyor. 65 yaş üstü katılımcılar arasında haftada birden fazla balık tüketenlerin beyin gelişimi, haftada bir porsiyondan az balık tüketenlere göre daha iyi görüldü.

ANTİOKSİDAN YÖNÜNDEN ZENGİN

Somon, güçlü bir antioksidan olan astaksantin içeriyor. Bu, aynı zamanda tonlarca sağlık yararı olan bir antioksidan olan doğal olarak oluşan bir pigmenttir. Yapılan bir incelemeye göre, astaksantin, anti-enflamatuar özelliklere sahip ve ayrıca kanser ve diyabet riskini azaltma üzerindeki olumlu etkileri var. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!