banner2

60 kilo olan bir kişi, günde en az 2 litre su içmeli! Kilo başına 35 ml su içmelisiniz!

Suyun sağlık için ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yok. Bağırsak sağlığını düzenleyen ve dolaşım sırasında pıhtılaşmasını önleyen su, gerginlik ve depresyonun da hafiflemesine yardımcı oluyor. Peki acaba yeteri kadar su içiyor muyuz?

Sağlık 02.10.2022, 18:55 02.10.2022, 20:21
Abone ol
60 kilo olan bir kişi, günde en az 2 litre su içmeli! Kilo başına 35 ml su içmelisiniz!

Suyun vücut için ne gibi faydaları var? Sağlık için gün içinde ne kadar su içilmesi gerekiyor? Çay ve kahve suyun yerini tutabilir mi? İşte cevaplar...

Yemek yemek ve su içmek gün içinde ihmal edilmemesi gereken ihtiyaçlardan bazıları. Sağlıklı bir vücut için su içmek ise asla ihmal edilmemeli. 

CİLDİN PARLAKLIĞINI ARTIRIR

Sindirim sisteminin en iyi şekilde çalışmasını sağlayan su vücut için sayısız fayda sağlıyor. Cilt hücrelerini tamir ederek, cildin esnekliğini arttıran su saçların da daha yumuşak ve parlak görünmesine yardım ediyor.

ÖDEMİ ATAR

Unutkanlık, dikkat problemi gibi beyin fonksiyonlarını düzenleyen su, ödemin atılmasına katkı sağlıyor. Kan dolaşımınızı kolaylaştırıyor ve bağırsak sağlığını düzenliyor.

KALORİ YAKMAYA YARDIM EDER

Su içmek metabolizmayı daha fazla çalıştırıyor. Kişi böylece daha fazla kalori yakmış oluyor. Stres, gerginlik ve depresyonun hafiflemesine yardımcı olan su, vücut direnci ve bağışıklığının güçlenmesini sağlıyor.

KİLO BAŞINA 35 ML SU İÇİLMELİ

Günde en az 8 bardak su içilmesi gerekiyor. Bu sayı kişinin günlük aktivitesine, cinsiyetine ve ne kadar terlediğine bağlı olarak değişiyor. Araştırmalara göre sağlıklı bir yetişkin kilo başına her gün yaklaşık 35 ml su içmeli. 50 kilogram ağırlığındaki bir kişinin 1,7 litre, 60 kilogram olan kişinin 2,1 litre, 70 kilogram olan kişinin 2,4 litre ve 80 kilogram olan kişinin 2,8 litre içmesi gerekiyor. 

SUYUN İÇİNE MEYVE EKLEYEBİLİRSİNİZ

Su içmeyi unutmamak ve su içimini artırmak için ise bazı yöntemler var. Çalışma masasında ya da evdeyken sürekli görülebilecek bir yerde renkli ve şık bir sürahi, bardak veya şişe bulundurulabilir. Suyun içine elma, tarçın, nane yaprağı, zencefil, çilek, üzüm gibi meyveler eklenerek lezzeti artırılabilir. Çalışma ortamında ve evde belirlenecek bölümlere “Su iç” yazılı notlar asılabilir. Ofis bilgisayarına ve cep telefonlarına su hatırlatması programları kurulabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!